Za handlowanie dopalaczami kara jak za narkotyki. Po truciznę sięgają już nawet dwunastolatki
Proszek do prania, benzyna, płyn do rozpalania grilla, trutka na gryzonie, środki służące do mycia szyb - te właśnie substancje można znaleźć w dopalaczach. Handlowanie tymi substancjami będzie surowiej karane. Specjaliści od terapii uzależnień mówią wprost: bardzo dobrze, bo dopalacze to nic innego jak nowe narkotyki, często groźniejsze.
Z policyjnej kroniki. Śmiertelne zatrucie dopalaczami z końca lipca w Rzeszowie. Początek sierpnia - w powiecie brzozowskim najprawdopodobniej dopalaczami zatruły się dwie osoby. W Łodzi i Bełchatowie śmiertelnie zatruło się 9 osób. W Trzebiatowie w ciągu trzech dni w czerwcu - 16 osób, bo ktoś wpuścił na rynek bardziej toksyczny dopalacz.
Jest jednak szansa, że to się zmieni. We wtorek weszła w życie zmieniona ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- Po pierwsze, wprowadziła ona nową definicję substancji psychoaktywnej - mówi prof. Czesław Kłak, dziekan, dyrektor Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa w WSPiA w Rzeszowie. - Wytwarzanie, przetwarzanie albo przerabianie nowych substancji psychoaktywnych zagrożone jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 3 lat. Przy czym, jeżeli dotyczy to znacznej ilość tych substancji, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata.
Za handlowanie dopalaczami grozi grzywna i kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, a w przypadku znacznej ilości - grzywna i kara więzienia od 2 do 12 lat. Ustawa zabrania również udzielania takich substancji, jak również ich posiadania. Wykaz nowych substancji psychoaktywnych w rozporządzeniu określi minister zdrowia.
Nowelizacja wprowadziła też rejestr zatruć nowymi substancjami psychoaktywnymi i środkami zastępczymi.
- Zagrożenie dopalaczami to istotny problem społeczny, którego skala ma tendencję wzrostową - mówi prof. Kłak. - Na rynku jest zapotrzebowanie na te środki: są one dużo tańsze niż tzw. klasyczne narkotyki, ich dostępność jest większa, są atrakcyjne dla młodych.
W dalszej cześci artykułu m.in.:
- co może powodować zażywanie dopalaczy
- dlaczego młodzi ludzie nie boją się ich brać pomimo śmiertelnych przypadków
- jak poznać czy ktoś brał dopalacze
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień