Za rok chojnickie bractwo będzie świętować 25-lecie reaktywacji [historia]

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Knitter
Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Za rok chojnickie bractwo będzie świętować 25-lecie reaktywacji [historia]

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

- Nasze bractwo, jak i inne w Polsce, powstało w 1388 roku w celu obrony i utrzymywania porządku w mieście. Zaczynało się to od grup cechowych, tworzonych przez rzemieślników, którzy musieli bronić baszt - przypomniał brat Zdzisław Stochelski.

Ostatnim królem w 1938 roku był ojciec brata Tadeusza Guentzla, który jest obecnie marszałkiem, a i sam nosił łańcuch królewski.

Bohaterem intronizacji był jednak Tomasz Winiecki. Tytuł ten musiał jednak wywalczyć podczas corocznego prestiżowego strzelania. Łańcuchy symbolizujące tytuł królewski wręczyli mu samorządowcy. Marszałkami zostali Edmund Wera i wspomniany już Tadeusz Guentzel.

- Po raz trzeci wystrzelałem króla. To zaszczyt, ale i obowiązek w stosunku do bractwa i miasta. Będę się starał dać z siebie wszystko i podołam temu obowiązkowi - mówił król.

Winiecki przypomniał też, że w przyszłym roku bractwo w Chojnicach będzie świętować 25-lecie reaktywacji i 629 rocznicę rozpoczęcia działalności w mieście. W przyszłym roku poznamy też nazwisko 215 króla kurkowego w historii.

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.