Zachęcamy do zdrowego trybu życia
O programach profilaktyki zdrowotnej samorządu województwa rozmawiamy z marszałek woj. lubuskiego Elżbietą Anną Polak.
Pierwszym z pomysłów urzędu marszałkowskiego jest projekt „Zdrowe płuca Lubuszan”...
To kontynuacja programu, na który są pieniądze w budżecie samorządu województwa. Będziemy się starać o dotację z NFZ-u. Chcemy przeznaczyć na ten cel 200 tysięcy złotych.
Ile osób z tego skorzysta?
Ten program prowadzimy już od dwóch lat, a teraz chcemy przebadać około 500 Lubuszan. Program skierowany jest do mieszkańców naszego województwa – tych, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, a więc np. wieloletnich palaczy. Mamy nadzieję, że w pierwszej połowie tego roku ruszymy z programem, jak tylko będziemy mieć fundusze. W zeszłym roku w tym projekcie brały udział cztery szpitale: w Zielonej Górze, Gorzowie, Żarach i Torzymiu. W ten sposób mieszkańcy z całego województwa mogą skorzystać z tego programu.
A jeśli chodzi o walkę z cukrzycą?
Uzyskaliśmy pozytywną ocenę Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji. Badania będą wykonywać podmioty lecznicze. Z nim też chcemy ruszyć w tym półroczu.
Kto może skorzystać z badań?
Osoby, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, czyli m.in. z nadwagą, czy takie, u których w rodzinie występuje już choroba. Kwota dofinansowania tych badań to 3,7 miliona złotych. Pacjenci będą mogli z nich korzystać w jednostkach szpitalnych.
Są jeszcze badania dotyczące profilaktyki raka jelita grubego, piersi i szyjki macicy...
To projekt partnerski z podmiotami leczniczymi oraz organizacją pozarządową specjalizującą się w profilaktyce nowotworowej. Partnerem jest m.in. przychodnia „Zdrojowa” w Zielonej Górze oraz przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Chcemy przeznaczyć na ten cel 3,9 mln zł. Nasze założenie jest właśnie takie, że to lekarze pierwszego kontaktu będą kierowali pacjentów na te specjalistyczne badania oraz zachęcali do badań w ramach populacyjnych programów profilaktycznych – głównie dotyczy to osób, które nigdy takich badań nie wykonywały. Mogą z nich korzystać osoby w wieku 25-69 lat.