Zakazana miłość Zygmunta Augusta, która wstrząsnęła Polską i Litwą

Czytaj dalej
Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie
Łukasz Czarnecki

Zakazana miłość Zygmunta Augusta, która wstrząsnęła Polską i Litwą

Łukasz Czarnecki

Gdy się poznali, on nosił koronę i był żonaty, ona zaś mimo młodego wieku zdążyła już pochować pierwszego męża. Miłość, która spadła na nich niczym jastrząb na swą ofiarę, miała wstrząsnąć Polską i Litwą.

Ostatni męski potomek dynastii Jagiellonów od dziecka był przeznaczony do wielkości. Bona nie widziała poza nim świata. Dzięki jej staraniom Zygmunt August już jako 9-latek został wyniesiony na urząd wielkiego księcia litewskiego. W rok później - koronowany na króla Polski. Stało się to jeszcze za życia jego ojca, co było czymś niespotykanym w polskich dziejach.

Królowa kontra magnaci

Starzejąca się królowa starała się kontrolować każdy ruch swego syna, choć nie zawsze odnosiła sukcesy - zawarte w 1543 roku małżeństwo młodego króla z Elżbietą - córką Ferdynanda I Habsburga, króla Czech, Węgier i Niemiec, przyszłego cesarza - z pewnością nie cieszyło się jej aprobatą. Bona widziała w rodzinie panny młodej przede wszystkim zagrożenie dla domu Jagiellonów i tępiła jej wpływ, jak tylko mogła. Habsburgowie odpłacą się jej pięknym za nadobne jesienią 1557 roku: we włoskim Bari agent na ich żołdzie otruje wdowę po Zygmuncie Starym.

Ale na razie to skrytobójstwo było pieśnią odległej przyszłości, a stara królowa znajdowała się u szczytu swoich wpływów.

Po całym Królestwie Polskim i Wielkim Księstwie Litewskim krążyli jej szpiedzy. Wystarczyło, że któryś z magnatów kichnął, a już o szczegółach jego przeziębienia wiedziano na Wawelu.

Poddani mieli do Bony żal za podjęcie akcji odzyskiwania dóbr ziemskich utraconych w poprzednich pokoleniach przez dom panujący. Potężni możnowładcy, utuczeni dochodami z bezprawnie zagarniętych posiadłości, znienawidzili swoją władczynię. Wśród pokrzywdzonych znalazły się też litewskie rodziny Radziwiłłów i Gasztołdów, które w obliczu zagrożenia zawarły sojusz przypieczętowany małżeństwem ostatniego męskiego potomka drugiego z rodów, Stanisława z Barbarą Radziwiłłówną.

Pieniądze dla wdowy

Czytaj więcej:

 • Jak doszło do pierwszego spotkania Zygmunta Augusta i młodej wdowy?
 • W lecie 1547 roku obaj Radziwiłłowie przystąpili do realizacji uknutej intryg...
Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Czarnecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.