Kołobrzeska LOT dofinansowała wyprawę - artystyczny projekt. Płynie też kołobrzeżanin.
Trzy Sztuki w Antarktyce - to projekt, którego pomysłodawcą jest Bartosz Stróżyński, poznaniak, fotografik. - Przez pięć lat przemierzałem Antarktykę i Arktykę w poszukiwaniu artystycznych i duchowych uniesień, czego kulminacją stała się książka pt. AntArktyka. Podwodne zauroczenie” wydana przez National Geographic Polska - pisze na stronie internetowej wyprawy.
Postanowił wrócić i to jachtem, którego widok w tej części świata wywarł na nim kiedyś ogromne wrażenie. Nie chodziło przy tym o zwykły rejs, a o coś więcej.
- Wiedziałem, że muszę poszukiwać w innym wymiarze - pisze.
- Pomyślałem, że jeśli zdobywanie fizycznych biegunów nie ma już większego sensu, to może należy zdobywać bieguny ludzkiej wrażliwości...
Zaprosił do współpracy Adama Nowaka, muzyka i wokalistę zespołu Raz Dwa Trzy oraz Olafa Lubaszenkę, aktora i reżysera. Dlaczego?
- Bo jesteście wyjątkowi - mówił podczas wtorkowej, ostatniej przed wyprawą konferencji prasowej w kołobrzeskiej restauracji Sailor w Marinie Solnej. Olaf Lubaszenko niestety zostanie w kraju - nabawił się kontuzji kolana.
- Zebraliśmy zespół, który ma podobną wrażliwość, podobne spojrzenie na świat, odbiera go inaczej niż wszyscy.
Trzy Sztuki będzie pierwszą wyprawą jachtem polskich twórców do Antarktyki. Wyruszają 12 lutego. Lecą do Buenos Aires, potem do Ushuaia, gdzie wsiadają na pokład jachtu i płyną na Półwysep Antarktyczny. Będą cumować w miejscach, które uznają za interesujące, chłonąc urodę i energię niezwykłego miejsca i tworząc.
Punktem kulminacyjnym wyprawy będzie koncert Adama Nowaka na żywo, w Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego , transmitowany przez Program Trzeci Polskiego Radia. Zaplanowano go na 11 marca. Adam Nowak zagra muzykę, którą ma skomponować w Antarktyce. - Wyobrażam sobie ten koncert jako wydarzenie kameralne, z minimum słów, dźwięków, żeby nie krzyczeć w Antarktyce, ale opowiedzieć akustycznymi dźwiękami swoją historię o niej.
Bartosz Strożyński skupi się na fotografii w technice kolodionowej. Owocem wyprawy będzie też film. W pracę nad nim będzie zaangażowany kołobrzeżanin Rafał Kolikow, kiedyś zastępca dyrektora programowego TVP, lider kołobrzeskiego Stowarzyszenia Projekt Kołobrzeg (także właściciel kołobrzeskiej baszty prochowej). Rejs odbędzie się podczas antarktycznego lata.