Zapisane pod dachem „Starej babci”

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Szymon Spandowski

Zapisane pod dachem „Starej babci”

Szymon Spandowski

W 1543 r. król Henryk VIII poślubił szóstą żonę. W Norymberdze ukazało się pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskich”, a we Fromborku umarł jego autor. W tym samym czasie i regionie rozpoczęła się wycinka sosen, z których powstała konstrukcja dachu kamienicy przy Mostowej 6 w Toruniu.

Zwykły człowiek, jeżeli z jakichś powodów trafi na poddasze wiekowej kamienicy, zwróci pewnie uwagę na to, że dawno nikt tu nie sprzątał. Poeta czy malarz być może podejdzie do okna i zachwyci się widokiem. Astronom albo filozof pomyśli o niebie gwiaździstym nad nim, a konserwator zabytków, szczególnie specjalista od konstrukcji drewnianych, znajdzie się w siódmym niebie.

Drzwi do takiego raju znajdują się chociażby przy Mostowej 6 w Toruniu. Są nieco nadpróchniałe, ostatnie lata, jak wiadomo, nie były dla zabytku najlepsze, jednak to już na szczęście przeszłość. Jaskółką zmian stały się gruntowne badania kamienicy, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Udało im się ustalić, między innymi, że sosny użyte do budowy więźby dachowej zostały ścięte w połowie lat 40. XVI wieku na Warmii. Badania den-drochronologiczne, na podstawie których można było wyciągnąć takie wnioski, przeprowadził profesor Tomasz Ważny, jeden z najlepszych ekspertów z tej dziedziny w Europie.

Co jeszcze można odczytać z belek, które, poza spaloną w 2007 roku częścią budynku, zachowały się do naszych czasów w doskonałym stanie? Bardzo wiele!

Budulec musiał zostać spławiony do Torunia Drwęcą, w tamtych czasach ludzie nie marnowali siły rzek i ciężkie towary transportowali drogą wodną. Badacze krzątający się po poddaszu kamienicy znaleźli ślady świadczące o tym, że pnie tworzyły kiedyś tratwę. W jakiej formie dotarły do miasta?

 • Co udało się odkryć w zabytkowym budynku?
 • Jakie techniki stosowali ówcześni budowlańcy?

Przeczytasz w dalszej części artykułu

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Szymon Spandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.