"Kresy" to film "Gazety Lubuskiej", w którym pokazana jest historia wielu Czytelników, którzy przed laty przyjechali tu z dalekich stron. Film będzie można zobaczyć na pokazach w bibliotekach publicznych w województwie lubuskim.
Fabularyzowany dokument "Kresy" to produkcja "Gazety Lubuskiej". Autorami scenariusza są redaktor GL Dariusz Chajewski i Witold Głowacki, reżyserem Rafał Bryll. Ale tak naprawdę scenariusz napisało życie, a historie pokazane w filmie, mogliście najpierw przeczytać na łamach "Lubuskiej". Od lat Kresy na nich goszczą dzięki relacjom ich dawnych mieszkańców. Wielu z nich też wzięło udział w filmie, wspominając miejsca i bliskich, którzy już na zawsze zostali na Kresach Wschodnich.
- Polaków wywiezionych z Kresów do dziś najczęściej nazywa się repatriantami - tego pojęcia stosowanego przez komunistyczną propagandę używają nawet historycy. Ale repatriant to ktoś, kto powraca z wygnania do ojczyzny. Tymczasem sytuacja Kresowian była dokładnie odwrotna - mówi lektor w "Kresach".
Film jest przeznaczony dla widzów od 16. roku życia.
GDZIE MOŻNA JESZCZE ZOBACZYĆ FILM "KRESY":
- Biblioteka Publiczna Gminy Sulechów (sala widowiskowa dawny Zbór) 12.12.2018 godz. 16.00
- Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze (sala konferencyjna Urzędu Gminy) 16.01.2019 godz. 18.00
- Filia w Starym Kisielinie (pałac): 20.01.2019 godz. 17.00
"Kresy" można też zobaczyć w domowym zaciszu. Film na DVD jest dołączony do naszego albumu "Kresy". Album można kupić:
- w punktach sprzedaży w sieci Kolporter
- w Biurach Ogłoszeń „Gazety Lubuskiej” w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp.
- na portalu Allegro KUP TERAZ
- w sprzedaży wysyłkowej po przedpłacie na konto - koszt wysyłki pocztowej to 11 zł. Należy go doliczyć do ceny książki i dokonać wpłaty na konto: 48 1050 0099 6557 0003 0034 9583. W tytule wpłaty należy podać: imię, nazwisko, adres oraz tytuł książki.