Żarki to jedyna gmina w województwie śląskim, która „poszła na wojnę” ze Śląskim Kuratorium Oświaty i przegrała w sądzie administracyjnym. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę gminy Żarki w sprawie sieci szkół.
Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę gminy Żarki w sprawie sieci szkół. Gmina chciała, aby w mieście funkcjonowała tylko jedna szkoła podstawowa w starym budynku. Natomiast Kuratorium Oświaty w Katowicach oczekiwało, że w Żarkach powstaną dwie szkoły podstawowe, druga w nowoczesnym budynku gimnazjum. Władze gminy po przeprowadzeniu konsultacji uznały, że wystarczające jest uruchomienie jednej szkoły podstawowej w starym budynku, a nowy budynek gimnazjum miał zostać przeznaczony na inne cele oświatowe, np. żłobek czy przedszkole.
Ostatecznie gmina, zgodnie z ustawą Prawo oświatowe, złożyła w kuratorium skargę, nie chcąc zmieniać uchwały w sprawie sieci szkół zgodnie z sugestiami kuratorium. Skarga zgodnie z procedurami została przekazana przez Kuratorium Oświaty w Katowicach do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który 29 sierpnia oddalił skargę gminy.
Co ten wyrok oznacza dla Żarek? W najbliższym roku szkolnym 2017/2018 w mieście będzie funkcjonować tylko jedna podstawówka, zgodnie z zarządzeniem burmistrza Klemensa Podlejskiego, ale od kolejnego roku szkolnego Żarki czeka kolejna reforma edukacji. Gmina powinna bowiem uruchomić dwie podstawówki.
- Wystąpiliśmy o pisemne uzasadnienie wyroku. Zastanowimy się nad kasacją lub procedurami związanym z wprowadzeniem zmian proponowanych przez kuratorium. W tej chwili nie można jednak mówić o konkretnej decyzji, bo potrzebna jest analiza - mówi Jakub Grabowski, dyrektor Zespołu Eko-nomiczno-Administracyjnego Obsługi Szkół w gminie Żarki.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że WSA w Gliwicach podzielił stanowisko śląskiego kuratora. Wydając opinię, kierowałam się troską o zapewnienie uczniom żareckich szkół jak najlepszych, bezpiecznych warunków nauki w dwóch szkołach podstawowych, na jedną zmianę. Dotychczasowe gimnazjum dysponuje znakomitą bazą dydaktyczną i sportową, którą warto jak najpełniej wykorzystać dla dobra uczniów - mówi Urszula Bauer, śląska kurator oświaty.
Zdaniem kuratorium, Rada Gminy powinna na podstawie przepisów art. 89 Prawa oświatowego podjąć uchwałę w sprawie zamiaru przekształcenia gimnazjum w szkołę podstawową, a następnie przejść całą procedurę związaną ze zmianą sieci szkół. Dwie szkoły podstawowe mogą ruszyć najwcześniej 1 września 2018 r. Wcześniej kuratorium przegrało sprawy z Ustroniem i Dąbrową Górniczą, ale nie wyklucza kasacji.