Małgorzata Oberlan

Zarobki po roku pandemii: kto zyskał, a kto stracił?

Zarobki po roku pandemii: kto zyskał, a kto stracił?
Małgorzata Oberlan

Rok pandemii dramatycznie odbił się na gastronomii, hotelarstwie, turystyce i usługach, które były i są zamrażane, np. fryzjerskich. W tych branżach stracili właściciele i pracownicy. Pandemia dała jednak zarobić np. kurierom i dostawcom jedzenia. Wśród specjalistów natomiast - prawnikom, których zarobki w ujęciu krajowym wzrosły aż o 15 proc. i wyniosły średnio 12 tys. 742 zł brutto.

O takiej hossie w zawodach prawniczych mówi najnowszy raport agencji pośrednictwa pracy Antal. Poświęcony jest wynagrodzeniom osób zatrudnionych na stanowiskach specjalistów, po roku trwania pandemii. Wynika z niego, że zarobki prawników wzrosły średnio o 15 proc. i osiągnęły wspomniane 12 tys. 742 zł brutto.

Prawnicy zyskali, ale nie wszyscy. Część kancelarii mówi o zapaści

"Oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, prawnicy otrzymują również rozbudowany pakiet benefitów, wyróżnia ich dwa razy większy niż rynkowy odsetek osób otrzymujących dofinansowanie do edukacji (32 proc.)" - podaje raport.

Na bardzo dobry rok zarówno dla kancelarii, jak i prawników in-house wpłynęła m.in. sytuacja gospodarcza, zmiany w prawie podatkowym i prawie pracy. Aby spełnić oczekiwania klientów, firmy prawnicze przesuwały całe zespoły do obsługi zagadnień powstałych bezpośrednio lub pośrednio na skutek pandemii. Zyskało na znaczeniu doradztwo w zakresie zmian prawnych związanych z tarczą antykryzysową – komentuje Agnieszka Tymoszyk z agencji Antal.

W Toruniu jednak część kancelarii w takich optymistycznych danych w ogóle się nie odnajduje, a wręcz mówi o zapaść. - Ubyło nam klientów w sprawach rodzinnych i innych cywilnych. Poza tym widać, że niektórym ludziom mocno spadły dochody i rezygnują z profesjonalnej pomocy prawnej - słyszymy w jednej z kancelarii.

Co z innymi specjalistami? Przez rok pandemii zyskali finansowo pracownicy centrów usług wspólnych (wzrost pensji o 7 proc.) oraz administracji (0 4 proc.). Spadły zarobki natomiast menadżerów i specjalistów w branży IT (o 4 proc.), logistyce i HR (o 3 proc.). Tak podaje raport agencji Antal.

Na rynku pracy w Toruniu i regionie

Przez rok pandemii zarobki w Kujawsko-Pomorskiem wzrosły o 5,8 proc. i w sektorze przedsiębiorstw osiągnęły w lutym br. średni poziom 4862,89 zł brutto - podaje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy. W poprzednim roku pensje rosły bardziej - o ponad 8 proc. Jedne z najniższych zarobków mają pracownicy gastronomii i zakwaterowania: średnio 3725 zł brutto.

Koronawirus silnie odbił się na zarobkach w gastronomii, hotelarstwie, turystyce, branży fitness i tzw. usługach urodowych. Dał natomiast pracę i lepsze płace kurierom i dostawcom jedzenia. Oczywiście, nie są to zajęcia wysoko płatne, ale przez rok zostały bardziej docenione.

Niestety, praktycznie w każdej branży w regionie zarobki odbiegają od in minus od średniej krajowej. "Województwo kujawsko-pomorskie pod względem wysokości przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2021 r. uplasowało się na 10. miejscu w kraju" - podaje Urząd Statystyczny.

Co będzie dalej? Pesymizm firm w roku 2021

Przedsiębiorcy spodziewają się osłabienia gospodarki w tym roku. Niemal połowa jest zdania, że spowolnienie gospodarcze będzie większe niż rok wcześniej, a 18 procent twierdzi, że utrzyma się sytuacja z poprzedniego roku. Tylko co czwarta firma liczy na poprawę – wynika z kolei z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” agencji Personnel Service.

Sceptycyzm przedsiębiorców przekłada się na ostrożne deklaracje dotyczące zwiększania poziomu zatrudnienia. Rekrutacje planuje tylko 9 proc. firm, a co czwarta rozważa redukcje etatów. Taka sytuacja z pewnością odbije się na płacach w kolejnych branżach - jeśli w 2021 roku w niektórych wzrosną, to wolniej niż przed pandemią.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.