Zbigniew Ziobro miesza w Instytucie Ekspertyz Sądowych

Czytaj dalej
Fot. Fot. http://www.ujk.edu.pl
Marek Bartosik

Zbigniew Ziobro miesza w Instytucie Ekspertyz Sądowych

Marek Bartosik

Krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych ma jeszcze jednego wicedyrektora. Zbigniew Ziobro mianował go bez konsultacji, ale zgodnie z nowym prawem.

Jak udało się nam dowiedzieć, krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych ma jeszcze jednego zastępcę dyrektora. Minister Zbigniew Ziobro na nowe stanowisko powołał - bez konkursu, ale zgodnie z uprawnieniami, jakie otrzymał w wyniku nowelizacji ustawy o instytutach badawczych - dr. hab. Leszka Wieczorka. Nowy dyrektor pozostaje równocześnie prodziekanem Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu im. J. Kochanowskiego w Kielcach. W instytucie powołana została też nowa rada naukowa.

IES to najważniejsza instytucja ekspercka polskiego wymiaru sprawiedliwości. Przygotowywała m.in. opinie do śledztw dotyczących katastrofy smoleńskiej czy wypadku samochodu BOR z udziałem premier Beaty Szydło w Oświęcimiu. Od lat było tam tylko jedno stanowisko wicedyrektorskie, do spraw naukowych.

Szefem instytutu pozostała dr hab. Maria Kała. Jak nam powiedziała, kandydatura Leszka Wieczorka na zastępcę dyrektora nie była z nią konsultowana. Prawo swobodnego wyboru osób mianowanych na dyrektorskie stanowiska dała ministrowi nowelizacja ustawy o instytutach badawczych przegłosowana 16 grudnia ubiegłego roku podczas pamiętnego posiedzenia Sejmu w sali Kolumnowej. Wiceminister Michał Wójcik poinformował dyr. Kałę jedynie, że będzie miała jeszcze jednego zastępcę. Jego nazwisko nie padło. Poznała je, kiedy Leszek Wieczorek zaczął formalnie pracę w IES, czyli 21 sierpnia.

Jednak jeszcze w miniony poniedziałek prof. Kała nie potrafiła nam powiedzieć, czym jej nowy zastępca będzie się zajmował. - To nie zostało dotąd ustalone, bo pan Wieczorek chciał się rozejrzeć w instytucie - tłumaczyła. On sam powiedział nam jedynie, że przygotowuje się do współzarządzania instytutem.

Dr hab. Leszek Wieczorek zajmuje się kryminologią. Przez lata związany był z Uniwersytetem Śląskim. Od kilku lat pracował w Kielcach. Jego kolega z tamtejszego wydziału prof. Jerzy Jaskiernia (minister sprawiedliwości w rządzie SLD) ocenia, że ma on kwalifikacje do pełnienia nowego stanowiska.

- To człowiek ambitny, dążący do osiągania wysokich stanowisk - twierdzi prof. Kazimierz Kik, znany politolog z tego samego wydziału. Na kieleckim wydziale oczekiwano dotąd, że dr hab. Wieczorek wystartuje w wyborach dziekana. Wkrótce mają się odbyć, bo dziekan dotychczasowy uznany został za kłamcę lustracyjnego.

- Dobra zmiana przejmuje IES - powiedział nam z kolei informator dobrze zorientowany w sytuacji wewnętrznej tej hermetycznej wobec opinii publicznej instytucji. Ostatnio, w wyniku działania wspomnianej ustawy, zmieniona została także cała rada naukowa IES. Większość stanowią w niej osoby wskazane przez ministra. Przewodniczącym został prof. Emil W. Pływaczewski, dziekan Wydziału Prawa na uniwersytecie w Białymstoku.

WIDEO: "To koniec manipulacji przy orzeczeniach sądu". Ministerstwo sprawiedliwości wdraża system losowania sędziów

Źródło: x-news.pl

Marek Bartosik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.