Zbiorowa histeria czy wielkie zagrożenie: Fakty i mity o smogu
Zaczęło się: miasta regionu znów spowija smog. Co jest w powietrzu i czy trzeba się bać - mówią Andrzej Szczygieł z Woj. Inspektoratu Ochrony Środowiska i prof. Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca
1. Miasta Śląska i Zagłębia są najbardziej zanieczyszczone w Polsce.
FAKT. W województwie śląskim jakość powietrza w sezonie grzewczym, czyli od października do kwietnia, jest rzeczywiście gorsza niż na innych obszarach kraju. To wynika z kilku przyczyn. Mamy największą w skali kraju gęstość zaludnienia, co przekłada się na zwartą zabudowę mieszkaniową i bliskość kominów z domków jednorodzinnych lub wielorodzinnych, ale z indywidualnymi paleniskami. Do września 2017 w woj. śląskim był najłatwiejszy dostęp do paliw najgorszej jakości (jak muły czy flotokoncentraty), z racji ich produkcji przez kopalnie znajdujące się przede wszystkim u nas. Mamy też zróżnicowane ukształtowanie terenu i dużo obszarów o złym przewietrzaniu, zwłaszcza w południowej części województwa śląskiego.
2. Większy smog jest w mieście niż na wsi.
MIT. Główną przyczyną złej jakości powietrza jest emisja z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych. Najgorsza jest tam, gdzie mamy dominację indywidualnej, zwartej zabudowy mieszkaniowej, czyli w mniejszych miejscowościach, a w dużych miastach w rejonach, gdzie jest zabudowa indywidualna lub wielorodzinna, ale z indywidualnym ogrzewaniem budynków. Podczas sezonu grzewczego w małych miejscowościach jakość powietrza jest bardzo często znacznie gorsza niż w większych miastach.
3. W górach jest najczystsze powietrze.
FAKT. Ale w wyższych partiach, gdzie nie ma domów. Z reguły jest tu też lepsze przewietrzanie, często wieją silne wiatry, sprzyjające dobrej jakości powietrza. Mówimy o górach, a nie o zabudowanych dolinach, gdzie spaliny z palenisk domowych są bardzo często na wysokim poziomie, a otaczające szczyty zatrzymują je do czasu poprawy warunków meteorologicznych (jak wiatr, deszcz).
4. Smog był od lat.
FAKT. To prawda, że smog był...
W dalszej części dowiesz się m.in. czy współczesny smog jest mniej szkodliwy niż ten z lat 70. - 80
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień