Zdrojowa perła Kotliny Kłodzkiej [Turystyka Kujawsko-Pomorskie]
Tu można odzyskać zdrowie, znaleźć wytchnienie w prawdziwie kurortowej scenerii, a także spędzić ciekawie urlop. Kudowa Zdrój to atrakcyjne miejsce dla kuracjuszy i turystów.
Natura potraktowała wyjątkowo szczodrze Kotlinę Kłodzką, obdarzając ten rejon Dolnego Śląska niezwykłymi walorami krajobrazowymi i bogactwem wód mineralnych. Tamtejsze zdroje od stuleci cieszą się zasłużoną renomą, przywracając zdrowie cierpiącym na różne przypadłości. To kurorty o wielowiekowej tradycji - Lądek Zdrój, Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój i Kudowa Zdrój oraz mniej znane Długopole Zdrój. Dziś zapraszamy Państwa do Kudowy Zdroju, jednej z uzdrowiskowych pereł kotliny.
Licząca ok. 10 tysięcy mieszkańców Kudowa Zdrój , położona u podnóża Gór Stołowych, w otoczeniu Wzgórz Lewińskich i Gór Orlickich jest kurortem o międzynarodowej renomie.
Tradycje tutejszego lecznictwa uzdrowiskowego sięgają XVI w., kiedy ówczesną osadę określano mianem „Laznie”, a później „Chudoba”. W XVII w. w Kudowie istniały już urządzenia kąpielowe, ale dynamiczny rozwój zdrojowiska nastąpił pod koniec XVIII stulecia. Zbudowano dzisiejszy szpital uzdrowiskowy „Zameczek”, a Kudowa uzyskała status uzdrowiska o profilu kardiologicznym. Kolejny znaczący etap w rozwoju Kudowy wyznacza początek XX w., gdy uzyskała ona połączenie kolejowe z Kłodzkiem i własną elektrownię. Systematycznie zwiększała się liczba kuracjuszy, dla których budowano kolejne obiekty, m.in. dzisiejszy zakład przyrodoleczniczy III, nazwany wówczas „Domem Charlotty”, sanatorium „Zameczek” i hotel z teatrem „Książęcy Dwór” - obecnie szpital uzdrowiskowy „Polonia”, jedna z wizytówek zdroju. Inwestycyjne ówczesne osiągnięcia lat to pijalnia wód mineralnych i Nowe Łazienki.
II wojna światowa oszczędziła Kudowę, która szybko stała się jednym z najczęściej odwiedzanych ośrodków uzdrowiskowo-wczasowych w Polsce. W okresie powojennym nastąpił dynamiczny rozwój miasta, które wzbogaciło się o nowoczesne obiekty lecznicze i zabiegowe. Uniknięto jednak „dzikiej partyzantki” budowlanej, dzięki czemu udało się utrzymać stylowy, szwajcarski charakter zabudowy miasta.
W ostatnich latach wiele pensjonatów, willi i kamienic - także dzięki pieniądzom unijnym - odzyskało blask i dziś zachwyca urodą, nadając miastu prawdziwie kurortowe oblicze. Nowe luksusowe hotele i ośrodki wypoczynkowe, także typu SPA znacząco zwiększyły bazę noclegową i ofertę uzdrowiskowo-rekreacyjną tej perły Kotliny Kłodzkiej.
W kudowskich sanatoriach leczone są schorzenia narządu krążenia (wady zastawkowe serca, miażdżyca naczyń wieńcowych, stany po zawale, nadciśnienie), schorzeń układu dokrewnego i przemiany materii, nerwic narządowych, otyłości. Kuracje oparte są na wodach mineralnych - szczawach węglanowo-sodowo-wapniowych oraz arsenowych i żelazistych. Większość źródeł, z których najpopularniejsze to „Śniadecki”, „Moniuszko” i „Marchlewski” tryska w położonym pod Górą Parkową Parku Zdrojowym. Czynnikiem sprzyjającym zdrowotnej sanacji są też warunki klimatyczne. Usytuowanie w kotlinie, okoliczne świerkowe lasy i specyficzna cyrkulacja oceanicznych mas powietrza powodują, że klimat Kudowy jest bardzo łagodny.
Po zabiegach goście Kudowy mogą relaksować się spacerując po wspomnianym Parku Zdrojowym. To zadbana enklawa zieleni z urokliwymi alejkami, bogactwem kwiatów i stawkiem. W połączonej z pijalnią wód mineralnych salą koncertową odbywają się koncerty. Tuż obok znajduje się Teatr pod Blachą i muszla koncertowa, również miejsca muzycznych prezentacji i corocznych Festiwali Moniuszkowskich. Warto wejść na Górę Parkową, gdzie z Altany Miłości rozpościera się piękna panorama na Kudowę. Do odwiedzenia zachęcają liczne restauracje i kafejki, rozlokowane głównie w centrum uzdrowiska.
Z okolicznych atrakcji turystycznych na plan pierwszy wysuwają się Kaplica Czaszek w Czermnej (dzielnica Kudowy), której wystrój stanowią czaszki i piszczele ofiar wojen i epidemii oraz ruchoma szopka - dzieło ludowego artysty Frantiska Stepana, składające się z blisko 200 figurek. Godne zwiedzenia jest Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej. To skansen, w którym zgromadzono drewniane obiekty wiejskie z końca XIX w. Atrakcją samą w sobie są Góry Stołowe, jedne z nielicznych w Europie tzw. gór płytowych.
W dzielnicy Kudowy - Słonem znajduje się przejście graniczne do Czech, a tuż za nim warte zwiedzenia miasto Nachod. Wiele biur organizuje wycieczki z Kudowy do Pragi i innych ciekawych miejsc u naszych południowych sąsiadów.
Ci, którzy na miejsce kuracji lub turystycznej eskapady (to świetny punkt wypadowy do poznawania uroków Kotliny Kłodzkiej) wybiorą Kudowę, na pewno nie będą narzekać na nudę.