Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Zegar stanął, czas Metronu właśnie minął. Cała załoga fabryki na bruk

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Małgorzata Oberlan

Zegar stanął, czas Metronu właśnie minął. Cała załoga fabryki na bruk

Małgorzata Oberlan

Potwierdziły się piątkowe doniesienia „Nowości”. Spółka Metron ma wydać majątek państwu. Kończy żywot, zwalnia całą załogę.

Spółka Metron od wielu lat była skonfliktowana ze Skarbem Państwa. Działała na mocy umowy prywatyzacyjnej zawartej z państwem w 2000 r. Już rok później, jak twierdzą zarządzający Metronem, państwo krzywdząco dla nich podniosło opłaty legalizacyjne wodomierzy i to wpędziło ją w długi. Przestała płacić raty dzierżawy za mienie (grunt, zakład i maszyny), zalegała z podatkami, wypłatami dla pracowników. Zaległości w opłacaniu ZUS-u pracownikom sięgają lat. Postępowanie układowe spółki z wierzycielami nie przyniosło efektów. W 2007 r. Skarb Państwa wypowiedział spółce umowę, ale fabryka dalej działała.

- Na mocy prawomocnego od lipca br. wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku spółka ma wydać mienie Skarbowi Państwa. Prowadzimy inwentaryzację, majątek chcemy wydać jak najszybciej - mówi Małgorzata Mierzyńska, radca prawny spółki. - Produkcję zakończyliśmy. Wszyscy pracownicy, czyli około 140 osób, z końcem sierpnia otrzymają wypowiedzenia. Złożyliśmy też wniosek o upadłość, ale nie został on jeszcze rozpatrzony.

- Mam 62 lata. Z tego 42 przepracowałem w Metronie. Co teraz zrobię? Nie mam pojęcia. Ani na emeryturę nie pójdę, ani pewnie pracy nie znajdę - mówi „Nowościom” jeden z metronowców. I podkreśla, że takich jak on - dojrzałych wiekiem pracowników - w Metronie jest jedna trzecia.

Kto im teraz zapłaci?

Spółka ma poważne zobowiązania wobec pracowników. Składek do ZUS nie płaciła latami. Nawet jednak wypłacając załodze gołe pensje (netto), czyniła to z opóźnieniami. Niejednokrotnie wypłacała okrojone sumy wynagrodzeń.

- Co teraz zrobią pracownicy? To zależy od indywidualnej sytuacji każdego z nich. Jedni będą mogli skorzystać z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, inni ze świadczeń przedemerytalnych. Kolejni mogą zdecydować się wkroczyć na drogę sądową - nie kryje Małgorzata Mierzyńska, radca spółki.

Prezes Leszek Pilarski zapewnia, że Metron teraz robi wszystko, by złagodzić pracownikom trudne chwile. Mogą liczyć na prawną poradę i podpowiedź, co w swojej sytuacji mogą zrobić.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.