Zespół z UMK stworzył pionierski system. Strażak wróci po śladach swoich butów

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Romański/ UMK
Alicja Cichocka-Bielicka

Zespół z UMK stworzył pionierski system. Strażak wróci po śladach swoich butów

Alicja Cichocka-Bielicka

Wykorzystując sensory ruchu, zespół z UMK stworzył pionierski system, który szybciej wyprowadzi strażaka z zadymionego budynku.

Podczas akcji gaśniczych strażacy lokalizują się korzystając z łączności radiowej, a z zadymionego budynku wycofują się po linie gaśniczej. Z myślą o takich sytuacjach zespół fizyków i matematyków UMK stworzył pionierski system lokalizowania służb ratowniczych wewnątrz budynków, w których nie działa system GPS.

Wykorzystał do tego sensory ruchu, które ulokowano w obuwiu ratownika. Czujnik zbiera informacje o śladach, a odpowiedni algorytm rekonstruuje ruchy stopy, odtwarzając drogą, jaką przebył strażak. Dowódca akcji ratunkowej cały czas widzi jak porusza się strażak i może go w każdej chwili, szybko wprowadzić z budynku.- Eksperymenty prowadzone ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej pokazały, że w porównaniu z liną gaśniczą, nasz wynalazek skraca czas wyjścia z budynku o połowę - co jak podkreśla fizyk UMK, Michał Meina z zespołu, który stworzył system jest bardzo istotne. W warunkach zadymienia, strażacy mają powierza w butli jedynie na pół godziny.

Wynalazkiem już zainteresował się producent wyposażenia dla służb specjalnych.

Pionierski system lokalizatorów dla służb ratunkowych stworzył zespół, dra Krzysztofa Rykaczewskiego, matematyka UMK oraz Michała Meina z fizyki toruńskiego uniwersytetu.

Jak działa pionierski system lokalizatorów, stworzony przez naukowców z UMK? Czy znaleziono już inwestorów na ten projekt? - o tym m.in. przeczytasz w dalszej części artykułu

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Cichocka-Bielicka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.