"Ziarno prawdy" - studenci z UMK przeszkolili 680 uczniów toruńskich podstawówek
Kto, jak i po co tworzy fake newsy, co to jest dezinformacja i jak odróżniać prawdę od fałszu - na te pytania, z pomocą studentów UMK, odpowiadali uczniowie dziesięciu toruńskich podstawówek. W projekcie "Ziarno prawdy" wzięło ich udział 680.
Projekt wymyślili studenci z koła architektów informacji. Wcześniej młodzi z UMK brali udział w projekcie "Zgłoś trolla", podczas którego weryfikowali informacje o wojnie w Ukrainie. .
- Po "Zgłoś trolla" uznaliśmy, że problem jest na tyle duży, że warto przygotować projekt, który będzie w jakiś sposób przeciwdziałał dezinformacji - mówi Mateusz Szudra, przewodniczący koła naukowego architektów informacji na UMK. - Stwierdziliśmy, że najlepiej będzie trafić do nastolatków z klas 4-6. To wiek, w którym uczniowie coraz więcej czasu spędzają w sieci, wyrabiają sobie światopogląd i jest istotne, by byli wyczuleni na dezinformację - dodaje.
Zaskakujące wnioski o dezinformacji
Studenci zajęcia "Ziarna prawdy" przeprowadzili w dziesięciu toruńskich podstawówkach. - Staraliśmy się pokazywać abstrakcyjne przykłady fałszywych informacji, by nie przekonywać do konkretnych poglądów. Uczyliśmy się też krytycznego myślenia i oceny informacji, ich weryfikacji. Dużo dyskutowaliśmy o tym, kto i dlaczego rozpowszechnia fake newsy - wymienia Mateusz Szudra.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień