"Ziarno prawdy" - studenci z UMK przeszkolili 680 uczniów toruńskich podstawówek

Czytaj dalej
Fot. UMK/Instytut Badań Informacji i Komunikacji
Wojciech Pierzchalski

"Ziarno prawdy" - studenci z UMK przeszkolili 680 uczniów toruńskich podstawówek

Wojciech Pierzchalski

Kto, jak i po co tworzy fake newsy, co to jest dezinformacja i jak odróżniać prawdę od fałszu - na te pytania, z pomocą studentów UMK, odpowiadali uczniowie dziesięciu toruńskich podstawówek. W projekcie "Ziarno prawdy" wzięło ich udział 680.

Projekt wymyślili studenci z koła architektów informacji. Wcześniej młodzi z UMK brali udział w projekcie "Zgłoś trolla", podczas którego weryfikowali informacje o wojnie w Ukrainie. .

- Po "Zgłoś trolla" uznaliśmy, że problem jest na tyle duży, że warto przygotować projekt, który będzie w jakiś sposób przeciwdziałał dezinformacji - mówi Mateusz Szudra, przewodniczący koła naukowego architektów informacji na UMK. - Stwierdziliśmy, że najlepiej będzie trafić do nastolatków z klas 4-6. To wiek, w którym uczniowie coraz więcej czasu spędzają w sieci, wyrabiają sobie światopogląd i jest istotne, by byli wyczuleni na dezinformację - dodaje.

Zaskakujące wnioski o dezinformacji

Studenci zajęcia "Ziarna prawdy" przeprowadzili w dziesięciu toruńskich podstawówkach. - Staraliśmy się pokazywać abstrakcyjne przykłady fałszywych informacji, by nie przekonywać do konkretnych poglądów. Uczyliśmy się też krytycznego myślenia i oceny informacji, ich weryfikacji. Dużo dyskutowaliśmy o tym, kto i dlaczego rozpowszechnia fake newsy - wymienia Mateusz Szudra.

Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wojciech Pierzchalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.