Zielona Góra stawia na zdrowie mieszkańców gminy

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Zielona Góra stawia na zdrowie mieszkańców gminy

Marek Białowąs

Szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy, meningokokom, lakowanie zębów - to samorząd funduje swoim mieszkańcom.

- Na szczepienie córki jeszcze za wcześnie. Natomiast na lakowanie zębów pójdziemy, gdy będzie czas - powiedziała Magdalena Banaś, mama małej Nadii ze Świdnicy.

Gmina ta jako jedna z nielicznych w woj. lubuskim wprowadziła w życie tak bogaty plan ochrony zdrowia najmłodszych. Obok lakowania zębów dzieci od 7 do 18. roku życia, Świdnica pokrywa też koszty szczepienia dziewczynek przeciwko rakowi szyjki macicy, tzw. HPV. W wyniku przetargu, w tym roku kolejny już raz zadania tego podjęła się przychodnia Aldamed z Zielonej Góry.

- Pod koniec kwietnia ruszamy z programem profilaktyki raka szyjki macicy. Szczepieniami w tym roku zostaną objęte dziewczynki urodzone w 2002 roku - mówi Anna Mierzwa, kierowniczka Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy. - Nasza gmina już od siedmiu lat prowadzi tę akcję. Zaszczepiliśmy dotychczas dziewczynki z dziewięciu roczników. Koszt szczepienia 10. już rocznika wyniesie 16 tys. zł.

Wójt Świdnicy Adam Jaskulski zapowiedział, że szczepienia HPV będą wykonywane na koszt gminy do czasu, aż podobny program nie będzie realizowany na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia.

Szczepionkę otrzymywały praktycznie wszystkie 14-latki, których rodzice odpowiedzieli na ofertę gminy. Program profilaktyki zdrowia w imieniu gminy nadzoruje miejscowy OPS.
W Świdnicy szczepione są też dzieci przeciwko meningokokom. Zabezpiecza to maluchy przed sepsą. Szczepionka podawana jest trzylatkom.

- To program pilotażowy. Jesteśmy jedyną gminą w województwie, która to robi. Przeciw sepsie szczepimy od 2015 r. - mówi A. Mierzwa. - W zeszłym roku zaszczepiliśmy około 10 proc. maluchów. Myślę, że z roku na rok liczba zainteresowanych rodziców będzie jednak większa. Rozpoczęcie akcji w tym roku planujemy też na kwiecień lub maj.

- Szczepimy już 10. rocznik dziewczynek - mówi Anna Mierzwa.
Mariusz Kapała - Szczepimy już 10. rocznik dziewczynek - mówi Anna Mierzwa.

Przetarg na wykonanie szczepień przeciwko meningokokom wygrał w tym roku gabinet lekarski Błażeja Woźniaka ze Świdnicy.

W gminie jest 56 dzieci, które kwalifikują się do szczepienia. Kosztować to będzie gminę 11 tys. zł.

Zwycięzcy przetargów będą teraz wysyłać do rodziców dzieci imienne zaproszenia na spotkanie informacyjne, na którym lekarze opowiedzą o szczegółach programu. Spotkanie takie odbędzie się w szkolnej świetlicy.

Świdnica realizuje też gminny program profilaktyki raka piersi. Raz w roku przyjeżdża tu mammobus, w którym wykonuje się prześwietlenia w ramach NFZ. W tym roku mammobus będzie we wrześniu.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.