Złoto i srebro dla naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Dorota Witt

Złoto i srebro dla naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Dorota Witt

W wirtualnym 23. Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii w Moskwie „Archimedes” wzięły udział dwa wynalazki naukowców z bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Oba nagrodzono.

To były historyczne targi - pierwszy raz w historii, z uwagi na pandemię, wystawa odbyła się zdalnie. Jak informuje Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, wzięło w niej udział 314 uczestników z 24 krajów i 35 regionów Federacji Rosyjskiej. Zaprezentowano ponad 600 wynalazków.

Efektywniejsze leczenie

Aparat do teranostyki, czyli jednoczesnej diagnostyki i terapii obrzęku limfatycznego kończyn górnych i dolnych - ten bydgoski wynalazek nagrodzono złotym medalem. Urządzenie ma ułatwić i przyspieszyć pracę lekarzy czy fizjoterapeutów, ale i dać nowe możliwości pacjentowi. Autorzy koncepcji i twórcy prototypu to: dr inż. Katarzyna Kazimierska-Drobny, prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, mgr inż. Tomasz Fąs, mgr inż. Joanna Nowak, mgr Karol Pawełkowski - wszyscy z Wydziału Mechatroniki UKW.

Lepsza jakość powietrza

Srebrny medal otrzymał wynalazek: Zintegrowany system pomiarowy Pyłu Zawieszonego 2,5/10 zasilany energią słoneczną. System ma pozwolić na bieżące monitorowanie jakości powietrza. Jego autorami są: dr inż. Maciej Piechowiak, dr Piotr Kotlarz, mgr inż. Piotr Żmudziński - z Instytutu Informatyki UKW oraz mgr Marcin Kempiński z Wydziału Mechatroniki UKW.

- Tradycyjnie moskiewski Salon jest wspierany m.in. przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO), Administrację Prezydenta Federacji Rosyjskiej, Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej, Rospatent, Federację Międzynarodową Stowarzyszeń Wynalazców (IFIA) - przypomina Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Dorota Witt

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.