Zmiany w budżecie obywatelskim 2017! Sprawdź, jakie!
Zielona Góra. Hurra! Głos młodych też będzie się liczył. Zobacz zmiany w budżecie obywatelskim 2017!
Arek Kozinoga uwielbia jeździć na rowerze. Dlatego uważa, że ścieżek rowerowych powinno być w naszym mieście więcej.
Ucieszyła go wiadomość, że i on - jak i inni gimnazjaliści - będą mogli aktywnie wziąć udział w tworzeniu budżetu obywatelskiego 2017. Okazuje się bowiem, że prezydent Janusz Kubicki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi uznał ich prośby. I w piątek oficjalnie ogłosił, że wszyscy ci, którzy mają 13 i więcej lat, mogą zgłaszać wnioski do budżetu obywatelskiego.
- A że początkowo ustaliliśmy, że będzie można to zrobić do końca października, przedłużamy ten czas do 10 listopada - mówi Janusz Kubicki.
Rafał Trafała z młodzieżowej rady miasta informuje, że od 2 do 10 listopada w godzinach 16.00 - 18.00 w kilku szkołach zostaną uruchomione specjalne punkty. Będzie można w nich wypełnić wniosek i go wrzucić do urny. Punkty te znajdą się: w Szkole Podstawowej nr 11 na os. Zastalowskim, Gimnazjum nr 7 przy ul. Zachodniej, Zespole Edukacyjnym nr 3 na os. Pomorskim, w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Botanicznej, a także w biurze młodzieżowej rady miasta w ratuszu.
- Zapraszamy nie tylko młodzież, ale także dorosłych mieszkańców, zainteresowanych budżetem obywatelskim - dodaje Marcin Kukuć z młodzieżowej rady.
Prezydent zgodził się na obniżenie wieku po apelach młodzieżowej rady i radnych Platformy Obywatelskiej. Osoby, które ukończą 13 lat, nabywają w Polsce ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
- W kilku miastach właśnie 13-latkowie mogą już zgłaszać wnioski i głosować w budżecie obywatelskim - tłumaczy Janusz Kubicki. - Skoro tam się to sprawdza...
Jak zdradza prezydent, do tej pory wpłynęło ponad 100 wniosków. Wydłużenie terminu ich przyjmowania na pewno spowoduje, że będzie ich więcej.
Nowością jest także skład komisji, która zajmie się weryfikacją zgłoszonych zadań. Bo nie wszystkie zostaną poddane głosowaniu. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie, czy dotyczą one terenu, należącego do miasta, czy też ich wartość nie przekracza określonych w regulaminie sum. Oprócz urzędników w skład komisji wejdzie trzech przedstawicieli rady miasta, dwóch - rady seniorów, dwóch - młodzieżowej rady miasta oraz jeden reprezentant rady organizacji pożytku publicznego.
Prezydent zachęca do składania propozycji, podkreślając, że określenie wartości inwestycji nie jest konieczne, by wniosek został rozpatrzony. Ustaleniem kosztów zajmą się miejscy urzędnicy. Wnioski można składać także przez internet na adres e-mail: budzet2017@um.zielona-gora.pl lub można osobiście złożyć je w magistracie.
Po weryfikacji wniosków rozpocznie się głosowanie, które ma potrwać do połowy grudnia. Które zadania zostaną wykonane, dowiemy się w styczniu. Przypomnijmy, że do podziału jest 6 mln zł na zadania duże (powyżej 150 tys. zł) oraz małe (poniżej 150 tys. zł). Po raz pierwszy z budżetu obywatelskiego zostały wyłączone inwestycje oświatowe.