Od 1 grudnia zasady przekazywania zwolnień lekarskich będą uproszczone. Oto, co trzeba wiedzieć o nadchodzących zmianach.
Nowe zasady przekazywania L4
Władysław: Mam zaplanowaną operację, ale w szpitalu oddalonym od miejsca zamieszkania i pracy. Jak dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie ?
- Od 1 grudnia zasady przekazywania zwolnień lekarskich będą uproszczone. Od tego dnia zarówno lekarze w przychodniach, jak i w szpitalach nie tylko mogą, ale muszą przekazywać L4, nie jak dotychczas w formie papierowej, a wyłącznie drogą elektroniczną. Zatem pacjent nie musi się już tym problemem zajmować.
Okres zasiłkowy po wypadku przy pracy
Michał K. z Krakowa: Miałem wypadek przy pracy. Co będzie, jeśli po wyczerpaniu okresu zasiłkowego nie wrócę do zdrowia?
- Pracownik poszkodowany w wyniku wypadku przy pracy ma prawo do pobierania zasiłku chorobowego maksymalnie przez 182 dni. Jeśli okaże się, że czas ten jest niewystarczający do odzyskania zdolności do pracy, wówczas można ubiegać się o przyznanie prawa do zasiłku rehabilitacyjnego, a w przypadku gdyby i to nie poprawiło sytuacji zdrowotnej poszkodowanego, pozostaje złożenie wniosku o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy.
Opieka nad zdrowym dzieckiem
Jolanta: Moja córka w tym roku ukończy 14 lat. Czy przysługujące mi w tym roku ustawowe 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem mogę wykorzystać w przyszłym roku?
- Nie. Uprawnienie to jest ściśle związane z danym rokiem kalendarzowym. Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi wychowującemu dziecko w wieku do 14 lat przysługują 2 dni (lub 16 godzin) zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jeżeli matka lub ojciec nie skorzystają z niego do końca grudnia danego roku, uprawnienie za ten rok przepada.
Praca po chorobie bez badania kontrolnego
Jadwiga z Zakopanego: Moje zwolnienie lekarskie kończy się za 30 dni. Czy pracodawca powinien wysłać mnie na badanie kontrolne, gdy wrócę do pracy?
- To zależy jak długo trwała niezdolność do pracy. Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim musi uzyskać potwierdzenie o zdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku po okresie nieprzerwanej choroby trwającej dłużej niż 30 dni. Jeżeli powrót do pracy nastąpi choćby dzień wcześniej, nie ma potrzeby kierowania pracownika na badania kontrolne.
FLESZ: Chory pracownik - co może, a czego nie?
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
[reklama]