Znamy plan konsultacji społecznych w Toruniu na 2023 rok

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Sara Watrak

Znamy plan konsultacji społecznych w Toruniu na 2023 rok

Sara Watrak

Rada Miasta Torunia zaakceptowała plan konsultacji społecznych na 2023 rok. W harmonogramie znalazło się 16 punktów. Mieszkańcy będą dyskutować między innymi o organizacji ruchu na Bydgoskim Przedmieściu, działalności kulturalnej na Stawkach czy zmianie tras linii komunikacji miejskiej.

O czym urzędnicy będą rozmawiać z mieszkańcami?

Na liście tematów do konsultacji ogólnomiejskich znalazły się:

Urzędnicy chcą też porozmawiać z torunianami o regulaminie konsultacji społecznych oraz zmianach w regulaminie budżetu obywatelskiego - o tym dyskutowano już w ubiegłym roku. Kontynuowane będą też rozmowy o zmianach tras linii komunikacji miejskiej. To zagadnienie budzi chyba najwięcej kontrowersji. Przypomnijmy, że ubiegłym roku, w I i II etapie procesu konsultacyjnego mieszkańcy zgłosili ponad 500 uwag. Kolejne przesłały Rady Okręgów czy Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.

W Toruniu w planach są także konsultacje lokalne

Te będą dotyczyć w większości lewobrzeża - urzędnicy chcą porozmawiać z mieszkańcami o zagospodarowaniu terenu między ulicami Łączną, Czapli i Tataraków, działalności kulturalnej na Stawkach oraz poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego na Stawkach i Rudaku. W 2023 roku odbędą się też konsultacje dotyczące zagospodarowania terenu przy ul. Szczecińskiej 13/Siedleckiej 22. PCK było użytkownikiem wieczystym tej nieruchomości, ale w związku z niewykorzystywaniem jej na cel, na który została oddana, Gmina Miasta Toruń wystąpiła o rozwiązanie użytkowania wieczystego do sądu. 8 maja 2022 roku zapadł prawomocny wyrok w tej sprawie. Sąd uznał argumenty miasta i teren znów jest jego własnością.

Na działce niegdyś działał hotel PCK, do którego przywożono m.in. pogorzelców, ale od dłuższego czasu nic się w tym miejscu nie działo.

W harmonogramie konsultacji widnieje też punkt dotyczący poprawy bezpieczeństwa w obrębie ulicy Ślaskiego oraz organizacji ruchu na Bydgoskim Przedmieściu.

Jak czytamy na stronie urzędu, lista konsultacji społecznych ma charakter otwarty.

- Oznacza to, że poza wymienionymi w planie tematami mogą być realizowane kolejne konsultacje społeczne, inicjowane odrębną uchwałą Rady Miasta Torunia bądź decyzją Prezydenta Miasta Torunia.

Na rok 2023 zaplanowano także przeprowadzenie konsultacji w formie uproszczonego panelu obywatelskiego. W kawiarence deliberacyjnej mieszkańcy będą mogli porozmawiać o sprawach związanych z ochroną środowiska.

Konsultacje społeczne w Toruniu: daty i ważne informacje

Pozostało jeszcze 5% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sara Watrak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.