Znamy plan konsultacji społecznych w Toruniu na 2023 rok
Rada Miasta Torunia zaakceptowała plan konsultacji społecznych na 2023 rok. W harmonogramie znalazło się 16 punktów. Mieszkańcy będą dyskutować między innymi o organizacji ruchu na Bydgoskim Przedmieściu, działalności kulturalnej na Stawkach czy zmianie tras linii komunikacji miejskiej.
O czym urzędnicy będą rozmawiać z mieszkańcami?
Na liście tematów do konsultacji ogólnomiejskich znalazły się:
- aktualizacja Strategii Rozwoju Kultury Miasta Torunia (temat przeniesiony z planu na rok 2022),
- Program współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2024 roku,
- projekt uchwały dotyczącej wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie miasta,
- Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027,
- Program profilaktyki przeciwnowotworowej "Toruń bez raka" (temat przeniesiony z planu na rok 2022),
- Program ochrony zdrowia psychicznego dla miasta Torunia na lata 2024-2028 (temat przeniesiony z planu na rok 2022),
- Gminny Program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na lata 2024-2027.
Urzędnicy chcą też porozmawiać z torunianami o regulaminie konsultacji społecznych oraz zmianach w regulaminie budżetu obywatelskiego - o tym dyskutowano już w ubiegłym roku. Kontynuowane będą też rozmowy o zmianach tras linii komunikacji miejskiej. To zagadnienie budzi chyba najwięcej kontrowersji. Przypomnijmy, że ubiegłym roku, w I i II etapie procesu konsultacyjnego mieszkańcy zgłosili ponad 500 uwag. Kolejne przesłały Rady Okręgów czy Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.
W Toruniu w planach są także konsultacje lokalne
Te będą dotyczyć w większości lewobrzeża - urzędnicy chcą porozmawiać z mieszkańcami o zagospodarowaniu terenu między ulicami Łączną, Czapli i Tataraków, działalności kulturalnej na Stawkach oraz poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego na Stawkach i Rudaku. W 2023 roku odbędą się też konsultacje dotyczące zagospodarowania terenu przy ul. Szczecińskiej 13/Siedleckiej 22. PCK było użytkownikiem wieczystym tej nieruchomości, ale w związku z niewykorzystywaniem jej na cel, na który została oddana, Gmina Miasta Toruń wystąpiła o rozwiązanie użytkowania wieczystego do sądu. 8 maja 2022 roku zapadł prawomocny wyrok w tej sprawie. Sąd uznał argumenty miasta i teren znów jest jego własnością.
Na działce niegdyś działał hotel PCK, do którego przywożono m.in. pogorzelców, ale od dłuższego czasu nic się w tym miejscu nie działo.
W harmonogramie konsultacji widnieje też punkt dotyczący poprawy bezpieczeństwa w obrębie ulicy Ślaskiego oraz organizacji ruchu na Bydgoskim Przedmieściu.
Jak czytamy na stronie urzędu, lista konsultacji społecznych ma charakter otwarty.
- Oznacza to, że poza wymienionymi w planie tematami mogą być realizowane kolejne konsultacje społeczne, inicjowane odrębną uchwałą Rady Miasta Torunia bądź decyzją Prezydenta Miasta Torunia.
Na rok 2023 zaplanowano także przeprowadzenie konsultacji w formie uproszczonego panelu obywatelskiego. W kawiarence deliberacyjnej mieszkańcy będą mogli porozmawiać o sprawach związanych z ochroną środowiska.
Konsultacje społeczne w Toruniu: daty i ważne informacje
- Terminy konsultacji polecamy sprawdzać na stronie internetowej konsultacje.torun.pl.
- Już teraz wiadomo, że spotkanie dotyczące wyznaczenia nowych obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji odbędzie się 15 lutego o godz. 17:30 w CSW.
- Aby wziąć w nim udział, należy wysłać zgłoszenie na adres: konsultacje@um.torun.pl do 14 lutego do godz. 15.00.
- Swoje uwagi można zgłaszać też w Biurze Toruńskiego Centrum Miasta przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 osobiście lub korespondencyjnie od 7 lutego do 10 marca.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień