Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

ZUS wystawia emerytce rachunek na pół miliona. Przez pomyłkę...

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Polska Press
Grażyna Ostropolska

ZUS wystawia emerytce rachunek na pół miliona. Przez pomyłkę...

Grażyna Ostropolska

Dopiero po naszej interwencji ZUS przyznał się do błędu, który niemal doprowadził naszą czytelniczkę do zawału serca. Kobieta była w szoku, gdy po 18 latach ubezpieczyciel wezwał ją do zapłacenia zaległych składek za 2001 r.; w sumie około pół miliona złotych wraz z odsetkami.

Takich pomyłek może być więcej. I egzekucji zaległych składek sprzed kilkunastu lat też masa, bo ZUS ma narzędzia, które pozwalają ścigać dłużnika do końca życia, podczas gdy ten wierzy, że chroni go ustawa o pięcioletnim okresie przedawnienia i już po 5 latach niszczy dokumenty.

W 2002 r. przedsiębiorstwo handlowe pani Doroty ogłosiło upadłość, a syndyk przejął całą dokumentację. - To on zaspakajał wierzycieli, a w pierwszej kolejności ZUS, ale ja nie mam żadnych kwitów, by dowieść, że tak właśnie było ani by skutecznie się bronić. Zgodnie z ustawą z 2011 r., okres przedawnienia należności wobec ZUS wynosi 5 lat i przez taki okres przechowuje się dokumenty w archiwach, więc nie mam pojęcia co robić - żali się pani Dorota i prosi nas o interwencję.

Ma 1300 zł emerytury, więc pół miliona złotych, których żąda ZUS, to dla niej astronomiczna suma. Ponad połowę tej kwoty stanowią odsetki 18 lat temu kobieta przeżyła dramat. Miała duży sklep w pawilonie, na którego zakup zaciągnęła kredyt. Dostała też niewielki kredyt obrotowy w bydgoskim banku, który w trudnym dla niej momencie zażądał jego natychmiastowej spłaty. To było kilkanaście tysięcy złotych, ale bank nie poszedł na ugodę, tylko wystąpił z nakazem zapłaty i wysłał do jej sklepu komornika, a ten za grosze zlicytował cały towar. To była głośna sprawa. Pokazywano ją w ogólnopolskich mediach jako przykład samowoli i bezkarności komornika, który słynął z takich egzekucji.

Z dalszej części materiału dowiesz się: 

 • dlaczego długi pani Doroty nie przedawniły się po pięciu latach?
 • w jaki sposób walczyć z ZUS-em?
Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grażyna Ostropolska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.