Żużel na igrzyskach? To już było [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Pabijan
Krzysztof Wypijewski

Żużel na igrzyskach? To już było [WIDEO]

Krzysztof Wypijewski

Teoretycznie każdy żużlowiec może sięgnąć po indywidualne mistrzostwo świata. Okazję do zdobycia krążka igrzysk sportów nieolimpijskich otrzymuje jednak tylko garstka.

The World Games to impreza rozgrywana rok po klasycznych igrzyskach. Pierwsza edycja odbyła się w 1981 roku w Santa Clara (USA). W 2017 r. po raz pierwszy igrzyska sportów nieolimpijskich zagoszczą w Polsce, konkretnie we Wrocławiu (20-30 lipca, transmisje na sportowych antenach Polsatu).

W programie TWG znajdują się m.in. takie dyscypliny jak: wrotkarstwo, trójbój siłowy, karate, bilard, ju-jitsu,taniec towarzyski, narciarstwo wodne, wspinaczka. Każde miasto-gospodarz może dołączyć kilka tzw. sportów na zaproszenie. W stolicy Dolnego Śląska zobaczymy więc dodatkowo kick-boxing, rywalizację na ergometrach, futbol amerykański oraz żużel. Wyboru dyscyplin dokonali kibice w głosowaniu internetowym.

Walka żużlowców będzie miał miała formułę 21-biegowego turnieju par (sobota, 29 lipca, godz. 19.00). Wystartuje sześć najlepszych ekip ubiegłorocznego Drużynowego Pucharu Świata (Polska, Wielka Brytania, Szwecja, Australia, Rosja, Dania) oraz Niemcy. Ci ostatni dostali specjalne zaproszenie od organizatorów, którzy liczą, że do Wrocławia przyjedzie liczna grupa kibiców zza Odry.

Mamy poczucie uczestniczenia w czymś ważnym. Mogę jako trener zdobyć medal w lidze czy w drużynowych mistrzostwach świata, i każdy z nich wywalczyć wiele razy. A to jest medal igrzysk i choć by z tego powodu jest wyjątkowy

- mówi na łamach „Przeglądu Sportowego” Marek Cieślak, selekcjoner reprezentacji Polski.

Trener naszej kadry wybrał Patryka Dudka (aktualny lider klasyfikacji Grand Prix), Bartosza Zmarzlika (brązowy medalista cyklu sprzed roku) i Macieja Janowskiego. Ten ostatni to rodowity wrocławianin, startuje w miejscowej Sparcie i jest ambasadorem The World Games.

Rywalizacja zapowiada się ciekawie, bo rywale awizują silne składy. Z zawodników ze światowego topu zabraknie tylko Taia Woffindena (jeździ w Sparcie Wrocław), który jest skłócony z brytyjską federacją.

Dania: 1. Iversen, 2. K. Bjerre, 3. Michael J. Jensen.

Szwecja:
1. Lindgren, 2. Lindbaeck, 3. Ljung.

Rosja: 1. Kudriaszow, 2. G. Łaguta, 3. Sajfutdinow.

Australia: 1. Doyle, 2. Holder, 3. Fricke.

Niemcy: 1. Smolinski, 2. Huckenbeck, 3. E. Riss.

Polska: 1. Zmarzlik, 2. Janowski, 3. Dudek.

Wielka Brytania:
1. Cook, 2. Lambert, 3. S. Worrall.

Co ciekawe, już raz - w 1985 roku w Londynie - żużel był sportem na zaproszenie podczas TWG. Też ścigały się duety, ale nie były to teamy narodowe. Wygrała para Jeremy Doncaster (Wielka Brytania)
- John Cook (USA).

WIDEO: Varius Manx & Kasia Stankiewicz - Biegnij - (THE WORLD GAMES 2017)

źródło: youtube.com


WIDEO: Speedway World Games Wimbledon 1985

źródło: youtube.com

Krzysztof Wypijewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.