Budowa szpitala na Bielanach. Już wkrótce skończą się kłopoty z parkowaniem
Co dzieje się na budowie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu? Mija dwunasty miesiąc największej po moście drogowym inwestycji.
Ekipy budowlane pracujące przy rozbudowie szpitala na Bielanach kładą już dach na części głównego budynku. Wykańczany jest tak potrzebny parking.
O tym, jak wygląda plac rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu mogą się przekonać osobiście uczestnicy wycieczek po budowie. Chętnych nie brakuje. - Wycieczki są dwa razy w miesiącu. Cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Ostatnio wzięło udział 60 osób. Kolejna okazja będzie na początku grudnia - mówi Beata Krzemińska, rzecznik urzędu marszałkowskiego. - Dla mieszkańców było dotąd 12 wycieczek. Budowę zwiedzają też specjaliści.
„H” zaawansowany
A w 12. miesiącu budowy na Bielanach dużo się dzieje. Pacjentom, ich rodzinom a także personelowi szpitala niewątpliwie doskwiera brak miejsc parkingowych, bowiem zostały one w związku z rozbudową zlikwidowane.
Zobacz też: Michał Zaleski rządzi Toruniem już 15 lat
Dla wszystkich zainteresowanych mamy dobrą wiadomość - pierwsze samochody będą mogły zaparkować na nowo budowanym parkingu jeszcze w grudniu tego roku. - Największą niedogodnością związaną z rozbudową jest dla pacjentów parkowanie - przyznaje dr Janusz Mielcarek, rzecznik WSzZ.
- W wersji optymistycznej nowy parking ma być oddany jeszcze przed świętami. Mamy taką nadzieję.
Właśnie prace przy budowie czteropoziomowego budynku parkingu (na ponad 400 miejsc parkingowych) są w tej chwili najbardziej zaawansowane. Wykańczana jest elewacja i trwają roboty malarskie wewnątrz budynku. Montowane są windy i balustrady. Parking w pierwszej wersji miał być trzypoziomowy, ale ze względu na przewidywane potrzeby poczyniono zmiany we wcześniejszym planie.
Poziom dachu osiągnęła już zachodnia część nowego głównego budynku szpitala, w kształcie litery „H”. Tu ulokowany zostanie m.in. oddział ratunkowy, oddział kardiologii inwazyjnej, główny blok operacyjny i cztery oddziały łóżkowe. Nowy budynek zostanie połączony z istniejącym budynkiem głównym i będzie sercem całego szpitala.
Ekipy budowlane kładą w tej części izolację dachową i papę a na wszystkich kondygnacjach stawiają kartonowo-gipsowe ściany działowe. Znacznie mniej zaawansowana jest budowa wschodniej części - aktualnie powstają ściany nośne pierwszego piętra i stropy.
Przeczytaj także: Oszuści nie próżnują. Teraz patent na ZUS
Co jeszcze się dzieje? Ekipy budowlane wylewają fundamenty pod pawilon przyszłych oddziałów i poradni chorób zakaźnych. Cały czas trwa budowa nowych sieci - wodnej, kanalizacyjnej i wentylacyjnej. Montażyści układają instalacje - elektryczną, teletechniczną, uziemniającą i odgromową.
Przetargi na sprzęt
Zostały już poczynione kroki, by szpitalny kompleks odpowiednio wyposażyć. Jako pierwszy zostanie kupiony sprzęt dla nowego budynku głównego - stoły operacyjne, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, angiografy dla kardiologii inwazyjnej a dla zakładu diagnostyki obrazowej rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy i aparat rtg. Ponadto kupione zostaną urządzenia do centralnej sterylizatorni. Trwa przetarg na dostawców sprzętu a montaż pierwszych urządzeń przewidywany jest w maju 2018.
Głównym wykonawcą budowy jest Budimex. Czas realizacji rozbudowy to, zgodnie z umową, 36 miesięcy. Powierzchnia wszystkich szpitalnych obiektów wyniesie 2,6 hektara, użytkowa przekroczy 6 hektarów. Szpital po rozbudowie będzie jednym z najnowocześniejszych w kraju.