Dieta wspomoże płodność

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Katarzyna Sklepik

Dieta wspomoże płodność

Katarzyna Sklepik

Zespół policystycznych jajników to problem co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym.

Zespół PCOS - w różnych fazach życia - może mieć inne, kliniczne objawy: w dzieciństwie może być przyczyną przedwczesnego dojrzewania, w okresie młodzieńczym powoduje zaburzenia miesiączkowania i hirsutyzm (nadmierne owłosienie ciała kobiety), w wieku dorosłym powoduje zaburzenia miesiączkowania, bezpłodność, otyłość, hirsutyzm, w wieku podeszłym zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy.

Beata Ślebzak-Cebula, dietetyk kliniczny z poznańskiej Helse Clinic mówi, że u kobiet dorosłych w zespole policystycznych jajników charakterystyczne objawy kliniczne obejmują zaburzenia miesiączkowania związane z zaburzeniami owulacji, bezpłodność i coraz powszechniejszy hirsutyzm. U części pacjentek stwierdza się także: insulinioporność i nadmiar leptyny, białka wydzielanego przez komórki tłuszczowe. PCOS niesie za sobą liczne schorzenia wtórne, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, hiperlipidemia i choroby serca. Dlatego, poza leczeniem hormonalnym istotną rolę w przywróceniu równowagi organizmu ma właściwa dieta, dostosowana także do innych schorzeń i dolegliwości.

Węglowodany - najważniejsze w diecie

Węglowodany mają najistotniejszy wpływ na poziom glukozy w krwi. Węglowodany łatwo przyswajalne (o wysokim indeksie glikemicznym) takie jak: ryż, makaron, białe pieczywo, słodycze, słodzone płatki śniadaniowe, cukier, dosładzane napoje, powodują zaburzenia równowagi hormonów, odpowiedzialnych za płodność. - Produkty o wysokim indeksie glikemicznym blokują wytwarzanie SHBG czyli białka wiążącego hormony płciowe, w efekcie we krwi zaczynają dominować głównie hormony androgenowe, co skutkuje hirsutyzmem, trądzikiem, zaburzeniami cyklu menstruacyjnego i niepłodnością - tłumaczy Beata Ślebzak-Cebula.

Według badań mięso czerwone i drobiowe może przyczynić się do niepłodności

A co z białkiem?

Okazuje się, że kobiety spożywające duże ilości białka zwierzęcego, a małe roślinnego, mają większe predyspozycje do wystąpienia niepłodności. Ponadto, badania dowodzą, że białko zwierzęce w postaci ryb lub jaj nie ma wpływu na owulacje, ale mięso czerwone i drobiowe może przyczynić się do niepłodności. - Odtłuszczone produkty mleczne nie są korzystne dla kobiet z PCOS, mimo iż wydawałoby się, że ze względu na nadwagę i otyłość często występującą wśród kobiet z tym schorzeniem będą one wskazane w diecie - mówi Beata Ślebzak-Cebula. I wyjaśnia: - Produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu podczas procesów technologicznych, którym są poddawane zostają zmienione pod względem zawartości hormonów. Wzrasta w nich też poziom hormonów androgenowych, kosztem żeńskich hormonów płciowych.

Tłuszcze - na tak i na nie

- Kobiety z PCOS powinny szczególnie w swojej diecie uwzględnić oliwę z oliwek, olej rzepakowy i margaryny miękkie, które zawierają w swoim składzie jednonienasycone kwasy tłuszczowe - wymienia dietetyk. Potrawy spożywane przez kobiety z PCOS powinny być głównie gotowane w wodzie lub na parze, pieczone w folii lub pergaminie i duszone bez dodatku tłuszczu. - Zupy i gorące sosy nie powinny zawierać zasmażek, śmietany, nie powinny być też przygotowane na wywarach tłustych mięs - mówi B. Ślebzak-Cebula. - Warzywa i owoce zaleca się głównie w formie surowej - jako sałatki i surówki - ze względu na zawartą w nich dużą ilość błonnika i witamin. Tych ostatnich których owoce i warzywa zawierają najwięcej w formie nieprzetworzonej.

Autor: Katarzyna Sklepik

Witaminy i minerały ważne dla zdrowia kobiety

W terapii zespołu policystycznych jajników ważną rolę odgrywają witaminy i minerały. Warto je suplementować.

Katarzyna Sklepik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.