Ile to porcja warzyw i owoców?
Izabela Mortas
Garść jagód, miseczka warzywnej sałatki, szklanka soku. Czy to już porcja? Specjaliści do spraw żywienia z całego świata zalecają, by każdego dnia w naszym jadłospisie pojawiło się minimum 400 gramów owoców i warzyw, w 5 porcjach. Niestety, Polska podobnie jak wiele innych krajów świata, wciąż boryka się z problemem niskiego spożycia tych produktów.
- Wynika ono między innymi z tego, że wydaje nam się, że spożycie rekomendowanych 5 porcji wymaga sporych nakładów pracy i czasu. Tymczasem wcale tak nie jest. Wystarczy wiedzieć, ile to tak naprawdę jest warzywno-owocowa porcja i jakie jeszcze – oprócz świeżych warzyw i owoców – produkty mogą ją stanowić.
- Czterysta gramów dziennie w 5 porcjach oznacza, że jedna porcja to około 80 gramów, ale jest to przecież rekomendowane minimum. Dodajmy również, że jedną z rekomendowanych porcji może być także 200 mililitrów soku. Jednak o wiele lepiej i wygodniej, niż dokładnie sprawdzać wagę czy objętość, poznać proste przykłady.
- - Jedna owocowa porcja to na przykład średniej wielkości jabłko, gruszka, pomarańcza, banan, brzoskwinia lub kiwi, a także szklanka soku owocowego (200 ml). W przypadku drobnych owoców porcją będzie ich nieco większa ilość, na przykład: 2 mandarynki, 3-4 śliwki lub 5-7 truskawek, czyli tyle, ile zmieści się w jednej garści - mówi doktor Katarzyna Stoś, profesor Instytutu Żywności i Żywienia. - Jedna warzywna porcja to przykładowo średniej wielkości marchewka, ogórek, pomidor (lub kilka mniejszych), kilka rzodkiewek, a także na przykład miseczka warzywnej sałatki, szklanka soku warzywnego (200 ml) - dodaje.
- Wystarczy zapamiętać, że jeden średni owoc czy warzywo lub kilka mniejszych to jedna porcja. Wygodną miarą porcji może być
- także „garść” (na przykład męska garść większa, dziecka – mniejsza). Porcją może być także talerz warzywnej zupy, a także kartonik lub szklanka pasteryzowanego soku.
- Pamiętajmy, że wszystkie owoce i warzywa – świeże, mrożone, suszone czy w formie przetworów (ważne, aby bez dodatku soli, cukru) – są wartościowym składnikiem diety.