Import używanych samochodów rośnie. Milion sztuk w ciągu roku. Jakie marki przywozimy?
W 2019 roku do Polski sprowadzono ponad milion samochodów używanych. Niestety ilość wciąż nie idzie w parze z jakością. Zdecydowana większość z nich ma ponad 10 lat i gigantyczne przebiegi.
Od początku roku podczas każdej kontroli drogowej policja sprawdza nie tylko dokumenty kierowcy i auta, ale także aktualny przebieg pojazdu.
Policjanci porównują go z danymi, które zapisano w Centralnej Ewidencji Pojazdów wcześniej, na przykład podczas corocznego badania technicznego pojazdu.
Efekty? W skali kraju codziennie ujawniane są dziesiątki oszustw. Rekordziści mają wycofane liczniki nawet po kilkaset tysięcy kilometrów, a tylko w Rzeszowie w ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania nowych przepisów takich oszustw wykryto kilkanaście.
80 procent z wycofanym przebiegiem
Eksperci nie mają wątpliwości, że w przypadku samochodów importowanych z zagranicy, większość ma cofane liczniki. Organizacje działające przy polskim przemyśle motoryzacyjnym szacują, że korekta wskazań liczników dotyczy nawet 8 na 10 takich samochodów.
ZOBACZ TEŻ: Import używanych samochodów rośnie. Milion sztuk w ciągu roku
– I rzeczywiście trudno się nie zgodzić z tą tezą. W niemieckich portalach ogłoszeniowych większość samochodów ma bardzo duże przebiegi. W przypadku większych pojazdów, jak audi A6 czy Volkswagen Passat, przebieg na poziomie 300-400 tysięcy kilometrów po 10-12 latach to normalna sprawa. Dziwnym trafem w kraju te same auta sprzedaje się z przebiegami na poziomie 150-200 tysięcy kilometrów – mówi pan Mariusz, mechanik samochodowy.
ZOBACZ TEŻ: W 2020 roku szykuje się mnóstwo ciekawych zmian dla kierowców. Pojedziemy bez druku prawa jazdy [FOTO]
A jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, właśnie 11-12 lat to średnia wieku pojazdów, jakie importujemy do kraju. W ubiegłym roku import wyniósł aż 1 009 184 pojazdy i był wyższy niż rok wcześniej. W tej grupie najpopularniejszym rocznikiem był 2008, Polacy przywieźli ponad 86 tysięcy aut wyprodukowanych w tym roku.
W dalszej części artykułu m.in.:
- Z jakich krajów najczęściej sprowadzamy samochody
- Jakie marki są najpopularniejsze
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień