Jak wzmocnić efekty treningu?
Odżywianie i sport. Jeść węglowodany, bo są potrzebne jako energia na trening, czy też nie, bo od nich przytyjemy? Ile białka powinno się znaleźć w diecie aktywnego nastolatka? Jaką rolę odgrywa tłuszcz, a jakie znaczenie mają antyoksydanty zawarte w warzywach i owocach?
Dni są coraz dłuższe, słońce coraz mocniej grzeje, a choć pogoda wciąż płata nam figle, wiosna to najlepszy moment, aby wyjść w plener. Bieganie, rower, rolki, ćwiczenia na świeżym powietrzu... Pora otrząsnąć się z zimowego odrętwienia.
Informacje, jakie otrzymujemy z różnych źródeł na temat prawidłowego żywienia, kiedy podejmujemy aktywność fizyczną mogą przyprawiać o ból głowy. Jeść węglowodany, bo są potrzebne jako energia na trening, czy też nie, bo od nich przytyjemy? Ile białka powinno znaleźć się w diecie aktywnego nastolatka? Jaką rolę odgrywa tłuszcz, a jakie znaczenie mają antyoksydanty zawarte w warzywach i owocach? Justyna Mizera, dietetyk sportowy i ekspert kampanii „Warzywa i owoce - na szczęście!” (więcej informacji: www.warzywaiowocenaszczescie.pl oraz www.facebook.com/warzywaiowocenaszczescie), wyjaśnia, jak zadbać o dietę, kiedy jesteśmy aktywni fizycznie.
Paliwo dla mięśni
Spożycie węglowodanów przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym ma na celu dostarczenie glukozy jako podstawowego źródła energii dla pracujących mięśni. Glukoza gromadzi się także w formie glikogenu w mięśniach i w wątrobie, będąc paliwem do wysiłków intensywnych, trwających do kilkudziesięciu minut. Posiłek zawierający węglowodany należy spożyć ok. 2-3 godziny przed treningiem.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień