Dieta. Kiedyś gluten był obecny w produktach zbożowych. Dziś dodawany jest m.in. do wędlin, przypraw i wysoko przetworzonej żywności. Te praktyki i fakt, iż zboża modyfikuje się genetycznie, aby zwiększyć w nich zawartość glutenu, powodują, że jego spożycie jest coraz wyższe.
Gluten to mieszanina białek: glutenin i prolamin, które występują w pszenicy, życie, jęczmieniu, a także owsie poprzez zanieczyszczenie tego zboża innymi ziarnami. Przemysł piekarniczy chętnie wykorzystuje zboża o wysokiej zawartości glutenu. Wypieki z tego typu mąk są bardziej elastyczne, lżejsze i mniej zbite.
Kilkadziesiąt lat temu gluten obecny był w produktach zbożowych. Dziś dodawany jest m.in. do wędlin, przypraw i wysoko przetworzonej żywności. Te praktyki i fakt, że zboża modyfikuje się genetycznie, aby zwiększyć w nich zawartość glutenu, powodują, iż spożycie tego białka jest wyższe niż kiedyś. Kto powinien unikać glutenu?
Nietolerancja
Celiakia to nietolerancja glutenu. Proces ma podłoże immunologiczne, a w zasadzie - ponieważ dotyczy naszych własnych tkanek - autoimmunologiczne. Występuje u osób z predyspozycją genetyczną; celiakia to jedna z niewielu chorób, gdzie praktycznie jest 100-procentowa asocjacja z określonymi genami. Te geny w naszej populacji są dosyć częste, występują bowiem u ok. 30 proc. Polaków, na szczęście tylko 1 proc. społeczeństwa ma celiakię.
Czytaj więcej:
- jak rozpoznać celiakię
- w jaki sposób u osób dorosłych ujawnia się alergia na gluten
- jakie są objawy nadwrażliwości na gluten
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień