Stanisław S. Nicieja

Ludwik Rutyna, Szmuel Josef Agnon, Szymon Wiesenthal. Sławni ludzie Buczacza

W czasie realizacji w Buczaczu filmu pt. „Twierdze kresowe Rzeczypospolitej”, którego jednym z bohaterów był ks. Ludwik Rutyna. Od prawej: prof. Krystyna Fot. Halina Nicieja W czasie realizacji w Buczaczu filmu pt. „Twierdze kresowe Rzeczypospolitej”, którego jednym z bohaterów był ks. Ludwik Rutyna. Od prawej: prof. Krystyna Janicka – wybitna okulistka, Jerzy Janicki (1928-2007) – reżyser tego filmu, ks. Ludwik Rutyna i prof. Stanisław Nicieja – scenarzysta i narrator w filmie, Buczacz 2003.
Stanisław S. Nicieja

Buczacz – małe podolskie miasteczko – stanowił swoiste genius loci, gdyż urodziło się tam lub przez pewien czas mieszkało wiele wybitnych postaci, które zapisały się złotymi zgłoskami nie tylko w historii Polski. Oto biografie niektórych z nich. Zacznijmy od postaci mocno związanej ze Śląskiem Opolskim.

Heroizm księdza Rytuny

Polakom przyjeżdżającym do Buczacza po upadku Związku Radzieckiego i powstaniu niepodległej Ukrainy miasteczko kojarzyło się z księdzem infułatem Ludwikiem Rutyną i jego poświęceniem w dziele odbudowy zrujnowanego w czasach sowieckich tamtejszego kościoła.

Ludwik Rutyna (1917-2010) był absolwentem gimnazjum w Buczaczu. Po studiach teologicznych we Lwowie otrzymał w czasie okupacji sowieckiej, w 1941 roku, w zamkniętej wówczas katedrze lwowskiej święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Eugeniusza Baziaka.

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Stanisław S. Nicieja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.