Na msze można [FELIETON]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polskapresse
Tadeusz Płatek

Na msze można [FELIETON]

Tadeusz Płatek

Dwie dekady temu poznałem Bartka Dobroczyńskiego, który już wtedy, bez tytułów naukowych, był legendą krakowskiej psychologii i kulturoznawstwa. Prowadziliśmy jakieś warsztaty dla maturzystów, maturzyści sobie poszli, zostaliśmy sami, gadali o muzyce i rytuałach tak długo aż nas portierka rytualnie wyprosiła. Dzisiaj znalazłem jego artykuł w styczniowych Wysokich Obcasach, na ten sam, co wtedy temat: o „opowiadaniu wciąż tej samej bajki”, potrzebie rytuałów, które dają nam poczucie bezpieczeństwa, niezależnie od światopoglądu czy wyznania.

Po raz kolejny rząd zamknął wszystko poza mszami świętymi. I po raz kolejny fejsbukowi znajomi (nawet głęboko wierzący dyrygent, maestro Marcin Nałęcz-Niesiołowski) są w tej kwestii poruszeni, czasem zniesmaczeni, zdenerwowani. Ale chyba jeszcze nie wk…..ni.

Za każdym razem tak samo - ręce opadają, następuje falka pełzającego oburzenia, że nic nie wolno, ale na mszę - proszę bardzo.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tadeusz Płatek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.