Poleski Napoleon. Białorusini uważają Napoleona Ordę za swojego rodaka. Odbudowali dwór w Worocewiczach, gdzie sie urodził [MOJE KRESY]
Był rok 1807, gdy Michał Orda – marszałek powiatu kobryńskiego – ochrzcił swego jedynaka imieniem cesarza Francuzów. Był to czas, gdy Napoleon Bonaparte odnosił swe największe zwycięstwa, a w społeczeństwie polskim zadziwiająco szybko rósł jego kult i związane z nim nadzieje na odrodzenie się Rzeczypospolitej.
Napoleon Orda (1807-1883) – wnuk Mateusza Butrymowicza, jednego z najbogatszych mieszkańców Pińska, okazał się człowiekiem wielu talentów i z czasem zyskał przydomek „Napoleon poleski”.
Po ukończeniu szkoły w Świsłoczy studiował matematykę na Uniwersytecie Wileńskim i nic nie wskazywało na to, że będzie w przyszłości artystą, tym bardziej że w czasie studiów podjął antycarską działalność konspiracyjną, co skończyło się katastrofą. Nie tylko usunięto go z uniwersytetu, ale i na rok zamknięto w więzieniu, pomimo desperackich próśb jego matki, Józefiny, mającej dobre relacje z władzami rosyjskimi.
Cykl "Moje Kresy" przygotowuje prof. Stanisław S. Nicieja, historyk, były rektor Uniwersytetu Opolskiego.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień