SKOK Kujawiak jest zawieszony. Klienci odzyskają swoje pieniądze w Banku Pekao
18 stycznia rozpoczną się wypłaty oszczędności zgromadzonych w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej „Kujawiak” we Włocławku.
Wypłacimy pieniądze klientom SKOK-u „Kujawiak” za pośrednictwem Pekao - poinformował wczoraj Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Wykaz placówek, w których będzie można to zrobić od poniedziałku, znajduje się na stronie www.pekao.com.pl.
Posiadający oszczędności powinni stawić się z dokumentem tożsamości w wybranym przez siebie oddziale Banku Pekao - najwygodniej najbliżej miejsca zamieszkania. Będą tam mogli wypłacić zgromadzoną gotówkę, zlecić przelew na wskazane przez siebie konto w innym banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
W przypadku wypłaty w formie gotówkowej kwoty przekraczającej 20 tys. zł konieczne jest poinformowanie o takim zamiarze wybranego oddziału banku z 2-dniowym wyprzedzeniem (osobiście).
Wypłaty potrwają 20 dni. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne pod adresem www.bfg.pl. W razie pytań można zadzwonić pod numer infolinii: 800 569 341 (połączenie bezpłatne) oraz 22 583 09 42, 22 583 09 43, 22 583 09 45 (opłata zgodna z opłatą przewidzianą przez operatora (e-mail: kancelaria@bfg.pl).
Bankowy Fundusz Gwarancyjny chroni oszczędności do równowartości 100 tys. euro (434 tys. zł).
Przypomnijmy, 8 stycznia Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej „Kujawiak” we Włocławku. Wystąpiła też do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości.
Dotyczy to ok. 18 tys. klientów wszystkich 30 oddziałów SKOK-u „Kujawiak”, w których zgromadzili 187 mln zł. Najwięcej, bo ok. 20 placówek, znajduje się w naszym regionie, m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Aleksandrowie Kujawskim, Inowrocławiu, Nakle.
Kłopoty SKOK-u „Kujawiak” rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku, gdy zarząd nie przygotował sprawozdania finansowego. Powołano tam wówczas zarząd komisaryczny. Okazało się, że kasa ma stratę w wysokości ok. 100 milionów złotych bez możliwości jej pokrycia, co KNF nazwała „głęboką niewypłacalnością”.
To kolejny SKOK, po „Wołominie” i Wspólnocie”, który bankrutuje i jego klienci otrzymają pieniądze z BFG. Wczoraj Ministerstwo Finansów zaproponowało projekt ustawy, na podstawie której KNF ma zyskać możliwość zlecenia ponownego zbadania wyceny zabezpieczeń wierzytelności firm prowadzących działalność depozytowo-kredytową.