Wścieklizna, pomór świń, ptasia grypa, COVID-19. To nie jest dobry rok dla zwierząt

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Krzysztof Strauchmann

Wścieklizna, pomór świń, ptasia grypa, COVID-19. To nie jest dobry rok dla zwierząt

Krzysztof Strauchmann

Wścieklizna u dzikich zwierząt. Afrykański pomór u świń. Ptasia grypa wśród drobiu. COVID-19 w hodowlach norek. Ten rok jest fatalny nie tylko dla ludzi.

W Polsce niedawno potwierdzono laboratoryjnie setny w tym roku przypadek wścieklizny. W całym roku 2020 ujawniono 12 przypadków tej wirusowej choroby u zwierząt (dwa u zwierząt domowych, 10 u dzikich). W 2018 roku ujawniono wściekliznę tylko u 9 zwierząt dzikich.

Trzy najnowsze zakażenia stwierdzono u padłej kuny, znalezionej pod Otwockiem, nieżywego lisa znalezionego w Wawrze pod Warszawą oraz u sarny na Wilanowie, którą trzeba było poddać eutanazji. Wcześniej badania w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach potwierdzały wściekliznę u lisów, saren, jenotów, a nawet i jednego żbika.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.