Tomasz Kapica

Zanieczyszczenie powietrza w Kędzierzynie-Koźlu. Nieustanne kontrole firm powoli przynoszą skutek

Kilka miesięcy temu mieszkańcy wyszli na ulice, by protestować przeciwko zanieczyszczeniu powietrza benzenem. Fot. Tom Kilka miesięcy temu mieszkańcy wyszli na ulice, by protestować przeciwko zanieczyszczeniu powietrza benzenem.
Tomasz Kapica

Zanieczyszczenie benzenem w Kędzierzynie-Koźlu w ostatnich miesiącach spadło do najniższego poziomu w historii. Urzędnicy coraz bardziej dokręcają śrubę firmom chemicznym.

Średnioroczna norma dla benzenu wynosi 5 mikrogramów na metr sześcienny. Od dwóch lat nie jest ona przekraczana, ale mieszkańców Kędzierzyna-Koźla martwią krótkotrwałe, gwałtowne wzrosty poziomu zanieczyszczeń. Zdarzały się nawet skoki do wartości kilkuset mikrogramów na metr sześcienny. I choć nie ma na to żadnych dowodów medycznych, część mieszkańców twierdzi, że w takich sytuacjach odczuwała pogorszenie samopoczucia i ogólnie stanu zdrowia.

  • Benzen jest jednym z najbardziej niebezpiecznych rozpuszczalników pod względem toksycznym.
  • Wpływa negatywnie na skład krwi i narządy krwiotwórcze, powoduje uszkodzenie szpiku kostnego.
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Kapica

Pracuję w Nowej Trybunie Opolskiej od 20 lat. Zaczynałem jako terenowy reporter w Kędzierzynie-Koźlu a dziś mam zaszczyt kierować redakcją największego serwisu internetowego w województwie i jedynego dziennika regionalnego ukazującego się na Śląsku Opolskim.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.