Jacek Sieński

Zapomniana Brama Kogi. Dziś na jej miejscu stoi Brama Zielona

Brama Kogi według rysunku z „Kroniki Prus” Henryka Redena z 1553 roku Brama Kogi według rysunku z „Kroniki Prus” Henryka Redena z 1553 roku
Jacek Sieński

Po gotyckiej obronnej Bramie Kogi, jednej z najstarszych bram wodnych wzdłuż nabrzeża Motławy, nie został żaden ślad. W każdym razie nie na powierzchni ziemi.

W średniowieczu nad Motławą w ciągu murów obronnych wzniesiono 10 ceglanych bram wodnych. Do dziś przetrwało z nich dziewięć. Fortyfikacje te chroniły miasto i port od strony wody. Przed bramami zbudowane były drewniane pomosty przeładunkowe dla statków. Z czasem pomosty połączono w ciągłe nabrzeże portowe (obecnie Długie Pobrzeże).

W materiale o historii Bramy Kogi i o tym, jak powstała Brama Zielona.

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jacek Sieński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.