- Instytucje są w Polsce traktowane jako coś nudnego, bo one są związane z długotrwałością, stabilnością, z przestrzeganiem procedur. To jest nieatrakcyjne politycznie, na tym politycznie nie można wygrać, a na akcjach już tak. Aktywność zamiast...
Setne urodziny świętował mieszkający w Toruniu pan Józef Jakubaszek. Dwa lata zaraził się koronawirusem, ale pokonał chorobę.
22 sierpnia 1649 r. zakończyło się oblężenie Zbaraża. Obrońcy sześć tygodni opierali się wielokrotnie liczniejszym siłom kozacko-tatarskim. Obrona przeszła do legendy.
125 lat temu urodził się Henryk Reyman. Żołnierz w wojnach z bolszewikami, Ukraińcami, Czechami i Niemcami. Świetny napastnik drużyny Wisły Kraków i reprezentacji Polski.
- Obstawiam że rezultaty zwycięzców na mistrzostwach Europy będą nieco słabsze niż na mistrzostwach świata, ale pomoże to drugiemu garniturowi. Czykier, Ennaoui, Skrzyszowska – do ich zadań należy teraz, żeby ten medal na mistrzostwach zdobyć -...
Hulajnogi elektryczne w Poznaniu nie doczekały się wciąż systemowego rozwiązania, które regulowałoby ich parkowanie. Są jednak wzorce – z Krakowa i z Zurichu.
Straszenie piekłem nie jest oczywiście wynalazkiem jedynie chrześcijańskim, ale na pewno nie brakuje go także w Kościele. Zwłaszcza elementy niektórych objawień prywatnych służą części duchownych i świeckich do rozpalania w sobie i innych...
Każdego roku coraz więcej chętnych z zagranicy decyduje się na rozpoczęcie studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Obecnie wśród studentów i studentek UMK już 900 osób to obcokrajowcy. A będzie ich jeszcze więcej!
Ministerstwo oświaty Ukrainy poinformowało, że w szkołach średnich z programu literatury obcej usunięto utwory pisarzy rosyjskich, z wyjątkiem twórców związanych z Ukrainą. Pojawi się za to utwór poetycki „Niepewność” Adama Mickiewicza.
- Prędzej czy później Ukraińcy będą musieli uznać zbrodnie ludobójstwa na Wołyniu. To jest fakt historyczny, podjęto polityczną decyzję o czystce etnicznej, o wymordowaniu całej mniejszości narodowej - powiedział we wtorek PAP.PL wiceszef MKiDN...
Olga Maiboros to anestezjolog z Ukrainy. Trwająca w jej kraju wojna zmusiła ją do przyjazdu do Polski. W rozmowie z „Głosem Wielkopolskim” mówi o tym, jak zmieniło się jej życie i jak wygląda praca w poznańskim szpitalu.
W zeszłym tygodniu w wieku 94 lat na wieczny dyżur redakcyjny odeszła Józefa Piotrowska-Strigl związana z Gazeta Krakowską od pierwszego numeru, przez 23 kolejnych redaktorów naczelnych, od Arnolda Mostowicza aż do obecnego, Wojtka Muchy.
Trzeba dobrze zrozumieć piąty artykuł, zrozumieć, na czym polega zaangażowanie Sojuszu. Zdawać sobie sprawę z tego, że my, państwo członkowskie, musimy zrobić wszystko, żeby Sojusz miał gdzie przyjechać - mówi, w rozmowie z Marcinem Kędryną...
Aleksandra Kałucka zdobyła brązowy medal igrzysk w Paryżu we wspinaczce sportowej na czas. Z tej okazji przypominamy nasz tekst o siostrach Kałuckich z października 2021 roku.
- Jeżeli Polska nie będzie sama w stanie się obronić i pomóc innym, jeśli nie będzie niezależna i samowystarczalna, to nie będzie dla nikogo istotnym partnerem - mówi prof. Bogdan Musiał, historyk specjalizujący się w dziejach Polski, Rosji i...
Jeżeli mamy przekonanie, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, a co za tym idzie – nie zasługujemy na miłość – to wykształcają się w nas niewłaściwe schematy działania, czyli mechanizmy obronne. Np. złość lub lęk przykrywamy wstydem lub agresją. W...
Z bezbrzeżną fascynacją czytam doniesienia polskiej kolei o jej systematycznym przeobrażaniu się w kolej szybką.
Karol Jakubowski uczy wychowania fizycznego w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Sportowa historia szkoły na tyle go zafascynowała, że postanowił opisać ją w książce. Jej premiera planowana jest na połowę września.
- Przy całej krytycznej ocenie polityki energetycznej Niemiec, Berlin był w stanie w lipcu ograniczyć zużycie gazu o 2/3. My też powinniśmy iść w tym kierunku – mówi Jakub Wiech, redaktor wicenaczelny portalu Energetyka24.pl.
Każdy ma swój powód, żeby ruszyć w drogę: jedni chcą za coś podziękować, inni o coś prosić, jeszcze inni chcą chociaż przez chwilę poczuć się wolnymi od tego, co na co dzień zaprząta ich głowę. Pielgrzymi różnych religii, różnych narodowości od...
Bogaty Zachód chciałby zachować status quo, natomiast są kraje, które z tego statusu quo, z tego jak świat wyglądał w XX wieku, czy też w ostatnich dekadach nie były zadowolone. Zawsze jest jakiś konsens, który z czasem staje się kruchy, a potem...
W porządku dnia każdej jednostki wojskowej zapisane jest, że o godzinie 6.00 rozpoczyna się wydawanie śniadania służbom dyżurnym, czyli tym żołnierzom, którzy czuwali całą noc. Kiedy pierwsi wiarusi wchodzą na stołówkę, wówczas setki porcji są już...
Kiedy w 2016 roku Anglicy powiedzieli Unii Europejskiej Good Bye, zadzwonił do mnie znajomy Wyspiarz i rzucił: „Teraz kolej na was!”
Początkowo zachłysnęła się show-biznesem. Kiedy dano jej szansę rozpoczęcia kariery, robił wszystko, co jej kazano. W końcu jednak tupnęła nogą. I postawiła na swoim.
Do tej pory z Odry – od Katowic do Gryfina – zebrano ponad 28 ton martwej ryby. Na zielonogórskim odcinku jest najgorzej, wyłowiono ponad 8 ton śniętej ryby. Skierowano do tego zadania 55 żołnierzy. W piątek w Zielonej Górze na zaproszenie...
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zwrócił się do strony niemieckiej o potwierdzenie odkrycia rtęci w próbkach wody z Odry. – Mamy wyniki badań wody w Odrze z dzisiaj i z poprzednich dni. Wykluczają podwyższoną obecność rtęci w rzece w...
Jeżeli popadacie w depresję w swoich nowoczesnych beżowo-szaro-białych mieszkaniach, to zapraszam do mnie. Na terapię kolorem.
Przejął dom, oszukując matkę, której zmarł syn. Prowadzi dom dla seniorów bez pozwolenia. Pojawia się w sprawie o oszustwa kredytowe. Poznajcie Jacka Sz. i cieszcie się, że nie stanął wam na drodze.
W Dzień Dziecka 1 czerwca 1966 roku w wieku 48 lat zmarł doktor Zbigniew Kowanetz. Nad morze ściągnęła go żona - Jadwiga, która trafiła do Ustki z piekła obozu koncentracyjnego.
Mistrz świata organizacji WBC Tyson Fury, zaledwie trzy dni po ogłoszeniu powrotu na ring, zadeklarował, że definitywnie kończy karierę. Brytyjski pięściarz decyzję przekazał w dniu swoich 34. urodzin.
Od 35 lat, gdy koronę Miss Polonia zdobyła Monika Nowosadko, nie było w Kołobrzegu takiego poruszenia wyborami najpiękniejszej Polki.
Trochę dziwi, że tak późno, ale oczywiście lepiej późni, niż wcale. Wczoraj, Zbigniew Boniek, legendarny piłkarz RTS Widzew i reprezentacji Polski, odebrał tytułu honorowego obywatela miasta Łodzi.
Sukces sobie wyśniła. Dosłownie. Sen na łóżku z napisem „Sny rodzą rzeczywistość” był proroczy. Zdobyła tytuł mistrzyni Polski w Makijażu Permanentnym i zawalczy o więcej w Turcji.
Nie trzeba żeglować po Morzu Śródziemnym, żeby zaznać przygód, zwiedzić atrakcyjne miasta i powylegiwać się na pięknych, piaszczystych plażach. To wszystko oferuje też Bałtyk.
To fascynujące, że na moich oczach tworzy się nowa tożsamość mieszkańców Pomorza - mówi Leszek Herman, autor znanych książek.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.