Była to kraina „dziwna” na tyle, że nawet w II Rzeczpospolitej nie wiedziano, jak ją traktować. Poleszucy czuli się bardziej Polakami niż Białorusinami tylko dlatego, że byli katolikami. I zawsze zdawali sobie sprawę z własnej odrębności.
Żarska porcelana na międzynarodowych konkursach wygrywała i z Miśnią, i z Rosenthalem, a sprzedawano ją nawet na słynnej nowojorskiej 5. Alei.
Przestaniemy być wreszcie śmietnikiem Europy? Niestety do tego droga jeszcze daleka.
Świdnica/Zielona Góra. W Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza znajdziemy zapewne więcej zagadek niż odpowiedzi. I to jest w tym najciekawsze. Poznajmy zatem wicińską księżniczkę. I wprawdzie odziana jest w skarb, ale skarbem jest raczej...
Rozmowa z Filipem Gołębiewskim, prezesem Instytutu Dyskursu i Dialogu, który monitoruje media, o łapaniu i karaniu hejterów.
Społecznicy walczą o rewitalizację pięknego pałacu w Bojadłach. Pomimo olbrzymiej pracy nie otrzymali żadnej dotacji. Twierdzą, że urzędnicy wolą premiować podległe im instytucje kultury. Czy tak to powinno wyglądać? - pytają.
Piątkowy kondukt żałobny, w którym wzięło udział tysiące gdańszczan, odprowadził trumnę do Bazyliki Mariackiej. Tam w sobotę odbędą się główne uroczystości pogrzebowe.
Niespełna dwa tygodnie pozostały do wielkiej gali konkursu Menedżer Roku Regionu Łódzkiego, organizowanego już po raz jedenasty przez Lożę Łódzką Business Centre Club i redakcję „Dziennika Łódzkiego”.
Lublin przekroczył próg 200 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Daje nam to siódme miejsce w kraju. Jednak część nieruchomości stoi pusta.
Kilka dni temu na ul. Górczyńskiej w Gorzowie w poprzek jezdni stanęło dziwne auto, a cały ruch został skierowany przez... bankowy parking. Co się stało? Zagadka rozwiązana!
– Kocham Uście – mówi Wanda Marcinów. Do tej małej miejscowości w gminie Kolsko coraz częściej przyjeżdżają goście z Niemiec, Francji, Belgii i Danii.
W toruńskim „Świetle” w ostatnim czasie wybudziła się kolejna osoba - to 28-letni Dawid. Do tej pory Fundacja uratowała życie już 66 tzw. „śpiochom”.
Mieszkańcy Strzeszyna napisali petycję do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka o podjęcie niezwłocznych działań związanych z budową brakującej części ulicy Literackiej.
Hanna Danielewicz, prezes budzyńskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, kręci film o budzyńskich powstańcach.
Urodziła się niedaleko Sępólna Krajeńskiego, a Piła stała się jej małą ojczyzną, kiedy miała trzynaście lat. - Czuję się pilanką. Tu dojrzewałam, uczyłam się, zawierałam przyjaźnie. Również tutaj pracowałam i działałam społecznie - wylicza Wanda...
Rozmowa z Marią Osterwą-Czekajową, wnuczką księcia Pawła Sapiehy, pierwszego prezesa Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża w odrodzonej Rzeczpospolitej
Nikt nie usłyszał jednego słowa skargi czy żalu, gdy dowiedziała się o śmierci syna Stefana. Nie miała zwyczaju zwierzać się ze swoich myśli. Wszystko tłumiła w sobie. Teraz także nie tłumaczyła dlaczego, gdy inni świętują zakończenie wojny, ona...
Od dawna zapowiadana przebudowa ronda Śródka będzie mogła ruszyć dopiero po zakończeniu remontów mostu Lecha oraz ronda Rataje. Pięć milionów złotych, które miały być przeznaczone na ułatwienie życia pieszym na Śródce, zostało przesuniętych na...
Dziesięć najważniejszych zdjęć Pawła Adamowicza? - zastanawia się fotoreporter Maciej Kosycarz. - Zrobiłem mu kilka tysięcy fotografii, z tego około 2 tys. zarchiwizowałem i opisałem, a są jeszcze takie, których nie wrzuciłem do archiwum. Ale...
Wesprzyj datkiem szczególnie bliskie Pawłowi Adamowiczowi gdańskie Hospicjum im. ks. Dulkiewicza
W sezonie 2020-2021 na deskach Teatru Muzycznego zobaczymy polską wersję amerykańskiego musicalu o Ignacym Janie Paderewskim. – Jeśli bohaterem jednego z najpopularniejszych musicali może być Hamilton, to tym bardziej premier Paderewski – uważa...
Wolą rodziny tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza jest wsparcie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przekaż datek.
To zabójstwo należy interpretować przede wszystkim przez pryzmat stanu psychicznego mordercy. Nie widać prostego przełożenia między jego czynem a ostrą krytyką opozycji przez obóz rządzący - mówi Ryszard Bugaj.
Dla Kościoła w Polsce nastał moment wyzwania: musimy z całą mocą przeciwstawić się nienawiści i - co jeszcze ważniejsze - pomagać wyzwalać z ludzi dobro. Sobór mówi o Kościele jako o germen unitatis - zasiewie jedności ponad wszelkimi podziałami...
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych lub emerytów, niskie kwalifikacje ochroniarzy czy walka o jak największy zarobek jak najmniejszym kosztem - tak wygląda rzeczywistość wielu firm ochroniarskich w Polsce. Zależy im przede wszystkim na...
Jak zmieniał się Paweł Adamowicz i jego wizja Gdańska? Jakie zostawił nam przesłanie i jak możemy wypełnić jego testament? - pytamy byłego doradcę prezydenta, dr. hab. Mariusza Czepczyńskiego.
Od dwóch miesięcy zakładają żółte kamizelki i wychodzą na ulice. Kim są i czego tak naprawdę chcą ludzie francuskiego ruchu protestu, o którym mówi Europa?
Polska strategia ceberbezpieczeństwa ma być gotowa w październiku 2019 r. Rosja i Stany Zjednoczone stworzyły swoje już 20 lat temu. Tymczasem codziennie jesteśmy na wojnie informacyjnej.
Elektroniczne recepty będą obowiązkowe od przyszłego roku. Zmiana ma oznaczać oszczędność czasu i pieniędzy. Zniknie też problem nieczytelnych recept.
Teraz nie potrzeba nawet trotylu lub innych sztucznych ładunków wybuchowych, żeby dobić, a nawet zabić człowieka. Wystarczy zwykła klawiatura komputera, internet oraz chory umysł. No może jeszcze nóż, żeby go wbić prosto w serce...
"Wszędzie było Ciebie pełno. Teraz pozostanie pustka" - napisała Magdalena Adamowicz. Żona prezydenta z córkami Tereską i Antoniną w ważnych słowach o swoim mężu i tacie.
Nie dyskutuj z głupkiem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem – radził mój ś.p. Dziadek, budowniczy Społem na Polesiu, więzień niemieckich obozów. Kochał ludzi, ale o społecznej wiedzy większości rodaków miał...
Wzrost liczby chorych na odrę pracownicy sanepidu zaobserwowali szczególnie w przygranicznym powiecie przemyskim. - Ma to związek z kontaktami z obywatelami Ukrainy - słyszymy.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.