W Polsce „szklany sufit” ciągle istnieje, co wynika ze społecznego postrzegania ról kobiet i mężczyzn - dr Cecylia Sadowska-Snarska z Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Państwowej Akademii Nauk.
Według IPN pięć nazw ulic jest niezgodnych z ustawą o zakazie propagowania komunizmu. Ustczanie dorzucają jeszcze jedną nazwę - datę wejścia Sowietów, czyli dawniej wyzwolenia.
- Obiecałem to naszej umierającej mamie. Dotrzymam słowa - zapewnia.
Format niewielki, zaledwie 12 na 8 cm. 303 strony, ale tylko kilka ilustrowanych. Jednak jest to bezcenna pozycja. Godzinki Jakuba Wargockiego z Przemyśla po ponad 200 latach znowu są w Polsce.
Uwaga! Coraz więcej młodych ludzi sięga po dopalacze, narkotyki i alkohol. Często trafiają na szpitalny oddział ratunkowy, gdzie lekarze walczą, by nie umarli. W ostatnim czasie tak niebezpiecznych zatruć było sporo.
Gmina Bukowina Tatrzańska chce rozwiązać problem korków, jakie tworzą się w centrum Białki. Szpalery aut mają zniknąć, kiedy powstanie dodatkowa trasa na parking pod stokiem Kotelnicy
35-letni krakowianin ma na koncie aż dwanaście tytułów mistrza globu. Od 2005 roku dzierży rekord świata w trikach bilardowych. Jest jedynym Polakiem uprawiającym bilard artystyczny.
Miał pretensje do żony, że pije czwarte piwo tego dnia, więc Krystyna D. zadała mu cios nożem. Sąd Okręgowy w Krakowie skazał ją na 10 lat więzienia, ale do odsiadki kobieta ma mniejszą karę
Litera C - czyli celiakia, choroba bardzo często mylona z alergią pokarmową, której nie da się wyleczyć. Jedyną metodą, żeby ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami celiakii, jest wyeliminowanie z diety produktów z pszenicy, żyta i jęczmienia
Tym razem zatrzymamy się przy ul. Warszawskiej 38 - jednej z największych (a na pewno najdłuższych) zabytkowych kamienic przy tej ulicy.
Szesnaście lat trwał proces o rozbój z powodu błędnych opinii sądowo-psychiatrycznych. To były raczej fantazje niż poważne wywody.
W parku Chrobrego rozpoczęła się budowa zadaszonej sceny w pobliżu baszty Morze Czerwone. Powstanie także niewielki pawilon do przechowywania sprzętu.
Gdy w 1933 roku fabrykę Izraela Dawida Szpiro strawił gwałtowny pożar, wielu białostoczan dostrzegło w tym zasłużoną karę boską. Za to, że przemysłowiec źle traktował swoich pracowników.
Burmistrz Ewa Kulikowska z własnej kieszeni ma zapłacić za to, że zwolniła sekretarza. Radni obniżyli jej pensję, bo gmina musi mu wypłacić 100 tys. zł.
Do końca 2018 przepisy dotyczące pracy obcokrajowców mają się zmienić.
Przydomowe elektrownie. W Europie Zachodniej są powszechne. W Polsce rzadkie, głównie dlatego, że „nie” mówią im politycy znajdujący się aktualnie przy władzy. Fachowcy twierdzą, że są potrzebne, bo dzięki nim mielibyśmy czyste powietrze i...
65 razy trafiał bezdomny mężczyzna na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Wzywał pomocy, choć nie wymagał pilnej interwencji medycznej, a... ciepłego łóżka. Szpital nie ma dokąd odesłać takich ludzi.
Kuśnierz, kaletnik, modystka - kiedyś te zawody cieszyły się ogromną popularnością. Dziś, choć ci rzemieślnicy są symbolem wysokiej jakości, to pracy mają coraz mniej.
Ludzie są rozżaleni. Wypominają prezydentowi, że w czerwcu ubiegłego roku przeprowadził konsultacje na osiedlu, w których mogli się wypowiedzieć, czego potrzebują, by lepiej im się żyło. Wielu mówiło: świetlicy. Teraz prezydent im odmawia. I...
Coraz więcej z nas stara się o pozwolenie na broń. Sposobów na dostanie takiego dokumentu jest kilka. Najpopularniejszy - „na sportowca”.
Krążył kiedyś mit o emerytach solidnych płatnikach. Nie dojedli, nie kupili nowych butów, ale czynsz i prąd zawsze były zapłacone, a rata pożyczki uregulowana na czas.
Rosja nie posłucha Donalda Trumpa i nie odda Krymu Ukrainie.
Władimir Putin w minionej dekadzie dwa razy był prezydentem Rosji. Trzeci raz pod rząd nie mógł być, bo zabraniała tego konstytucja. Putin mógł ją oczywiście zmienić pod siebie, ale wybrał wariant „demokratyczny”: namaścił na następcę swój cień,...
Łódź była miastem robotniczym. Nie było tu opery. Niewiele osób chodziło do teatru - Kazimierz Knol, były tancerz Teatru Wielkiego, wspomina zmiany, jakie przez lata zaszły w Łodzi.
Najlepszy patron na czas reformy oświaty to Bolesław Chrobry. Kadra Gimnazjum nr 1, jego imienia, uchodzi właśnie spod topora MEN, bo magistrat uznając „jedynkę” za najlepszą w Łodzi, przekształca tę szkołę w nowy ogólniak.
Bronisław Wilkoszewski działający w końcu XIX w. to najsłynniejszy fotograf w dziejach Łodzi. Jego pracownia i redakcja "Dziennika Łódzkiego" mieściły się w willi Trianon przy ul. Moniuszki 5.
Wspomnienia rocznicowe o powojennej największej gazecie Wielkopolski zaczynają się mniej więcej tak: - 16 lutego 1945 roku w piątek, gdy na Cytadeli grzmiały działa, sprzedawcy gazet pojawili się na ulicach miasta z pierwszym numerem "Głosu...
Od rana do wieczora, siedem dni w tygodniu w pogoni za jak najlepszym ujęciem. Zawsze w centrum wydarzeń. To oni ilustrują nasze artykuły i to oni są oczami czytelnika. Poznajcie naszych fotoreporterów.
W gazecie wiadomości sportowe są na końcu. W szybkości opisywania zdarzeń dziennikarze sportowi muszą być jednak w czołówce, bo praca pod presją czasu to dla nich chleb powszedni.
Niespełna dwie godziny, ponad 180 km papieru o wadze 6 ton oraz pięć osób. Przemysław Kaletka przekonuje, że to wszystko, czego potrzeba, by wydrukować nakład "Głosu Wielkopolskiego".
W archiwum zdjęciowym "Głosu Wielkopolskiego" nie brakuje dowodów na to, jak bardzo miasto zmieniało się przez lata. Staramy się przypominać Czytelnikom te zdjęcia. Dziś naprawdę trudno rozpoznać niektóre z tych miejsc.
Podczas swoich pielgrzymek do Polski Jan Paweł II cztery razy odwiedził Wielkopolskę. Dla razy był w Poznaniu, trzy razy w Gnieźnie. Odwiedził też Kalisz i Licheń.
Na całym świecie szczególnie cenione są nagrody przyznawane przez media. "Głos Wielkopolski" też dostrzega mieszkańców regionu, których działalność znacznie wykracza poza przeciętność i mogą być wzorem do naśladowania.
Nie ma w Wielkopolsce bardziej znanego klubu niż Lech Poznań. "Głos Wielkopolski" niemal od samego początku śledził losy "Kolejorza" i opisywał jego wspaniałe zwycięstwa oraz porażki. Oto najważniejsze naszym zdaniem daty w historii klubu.
Gdy w 1971 roku Międzynarodowe Targi Poznańskie świętowały pół wieku swojego istnienia, nikt się nie spodziewał, że najbliższe lata będą czasem przełomu. Ich efekty widoczne są do dzisiaj. Jedno jednak się nie zmieniło - Targi cały czas tworzą...
Przez ćwierć wieku nie można było mówić ani pisać o tym, co wydarzyło się na poznańskich ulicach w czerwcu 1956 roku. Temat nie istniał ani w gazetach, ani w podręcznikach. Ludzie mieli zapomnieć. Tak chciał Władysław Gomułka, I sekretarz KC PZPR.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.