Najwyższy szczyt Polski zdobył Włodzimierz Lenin. Wódz rewolucji wszedł tam w 1913 roku. Na jego cześć komuniści umieścili tam tablicę, którą jednak w 1968 roku zrzucił Stefan Niesiołowski.
W 1876 roku do Nowego Sącza wjechał pierwszy pociąg. Linia Tarnów- Leluchów była ukończona dokładnie na urodziny Józefa Franciszka cesarza Austro-Węgier. W tym samym roku uruchomiono zaplecze techniczne, czyli Cesarsko-Królewskie Warsztaty Kolei....
Z dziedzińca pałacu Branickich tłum wylał się na miasto. Wiec zorganizowały władze, ale sytuacja szybko wymknęła się spod kontroli.
Łódź ma już gotowy projekt budowy 4 odcinków zapowiadanej autostrady A1 z Radomska do Tuszyna. Śląsk ma wybudować jeden. Projektu brak.
Zachowany do dziś budynek przy ulicy Warszawskiej 29 powstał tuż przed 1807 r., a jego budowniczym był Michał Czyż, pruski landrat, a następnie komisarz delegowany do obwodu augustowskiego, zmarły w 1831 r.
W ustroju II RP starosta był ważną figurą. Decydował o wielu sprawach państwowych. Tym większe było zdziwienie i oburzenie, gdy zaczęła wychodzić kompromitująca działalność Zygmunta Kmity.
Dariusz Wieczorek: Prezydent nie panuje nad inwestycjami i może nas to drogo kosztować
Radni uznali, że SPP przyniosłaby mieszkańcom więcej szkód, niż pożytku
Żadne dzieło sztuki nie wywołuje tak skrajnych emocji jak to znajdujące się na placu Zamenhofa w centrum. A jego przeniesienie jest konieczne, w związku z planami przebudowy ulicy.
Na temat in vitro agresywnie wypowiadają się ci, którzy mają własne dzieci albo dawno już zapomnieli, jak rozród u człowieka wygląda
Pakiet onkologiczny działa od 2015 roku. To szybka ścieżka terapii, ale jak się okazuje, tylko w przypadku pierwszego nowotworu.
Kajtek, nie masz kasy, nie masz pracy, nie masz dziewczyny, nic cię nie trzyma... - wspomina Kajtek Czyżewski, białostoczanin. I właśnie nad Tamizą uznał, że może zacząć podróżować.
Po zamieszaniu z przetargiem na helikoptery dla armii znowu „na czasie” jest debata na temat stanu polskiej armii.
O cieniach i blaskach triathlonu rozmawiamy z Agnieszką Jerzyk, pochodzącą z Leszna olimpijką w Londynie i Rio de Janeiro.
Powstają w domach, starych mleczarniach, hotelach, restauracjach. Warzą krótkie serie piw z aromatycznego chmielu i podbijają podniebienia smakoszy.
Kule z tysiąca płatków, białe albo żółte, takie chryzantemy będą królować na grobach 1 listopada. Inne odmiany o drobnych i kolorowych kwiatach są mniej popularne.
Mariusz Zganiacz nie ukrywa, że w Kielcach spędził najlepszy czas w karierze, choć nie udało mu się awansować z Koroną do europejskich pucharów. Trzykrotnie pokonał na boisku Legię i przeciw temu zespołowi zadebiutował w żółto-czerwonych barwach....
Łącznie w Polsce w I kw. 2016 roku funkcjonowało 936 centrów usług biznesowych, polskich i zagranicznych, zatrudniających 212 tys. osób. Biorąc pod uwagę dotychczasowy rozwój branży, można szacować, że w 2020 roku centra usług w Polsce będą...
Z Maciejem Grabskim, prezesem Olivia Business Centre, rozmawiamy o najnowszej inwestycji i potencjale na wzrost firm, które wybrały Oliwę na swoją siedzibę.
O pomocy poszkodowanemu przez świadka wypadku z Adrianem Cichawą, ratownikiem medycznym, rozmawia Ewa Macholla.
Z Kazimierzem Smolińskim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, rozmawia Jarosław Zalesiński.
PKP Polskie Linie Kolejowe konsekwentnie modernizują i budują tory ku Bałtykowi. Nasz handel zagraniczny ma coraz lepsze możliwości transportu towarów drogą morską.
Z prof. dr. hab. med. Andrzejem Basińskim, woj. konsultantem ds. medycyny ratunkowej , o propozycjach zmian w ustawie o ratownictwie medycznym rozmawia Jolanta Gromadzka-Anzelewicz.
Twierdzi, że przez drobną pożyczkę, którą w dodatku spłaciła, straciła gospodarstwo warte milion zł. Pożyczkodawca zarzuca jej kłamstwo, prokurator bada, czy umowa była uczciwa i czy pieniądze oddano.
Co trzeci pacjent z udarem mózgu trafia do zwykłego szpitala zamiast na oddział udarowy, przez co traci czas i szansę wyleczenia.
Mocna premiera na początek sezonu. W Teatrze Polskim po raz kolejny swój spektakl pokażą Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin. Rzeczywistość przegoniła temat, którym się zajęli.
Na bydgoskich cmentarzach są nie tylko groby polskich żołnierzy, ale także tych obcej narodowości. Najstarsze pochodzą z XIX wieku, z czasów wojny francusko-pruskiej.
W 1848 r. Sándor Petőfi pisał: „Pora Węgrzy! Czas narodzie!/Dziś lub nigdy! Powstawajcie! Żyć w niewoli czy w swobodzie! Albo - albo! Wybierajcie!”
W okresie międzywojennym bydgoszczanie i ich goście lubili się fotografować w Parku Kazimierza Wielkiego na tle „Potopu” - fontanny z rzeźbami Ferdinanda Lepcke.
Okaleczony - bo bez głowy - aniołek, który od dziesiątków lat strzeże grobu Irenki Murach, będzie zrekonstruowany.
Na parafialnym cmentarzu przy ul. Kossaka w Bydgoszczy spoczywa wiele osób zasłużonych dla miasta i starego Szwederowa. Cmentarz ma ponad 100 lat.
Rozmowa z ks. dr. MARIUSZEM KUCIŃSKIM z KPSW, Centrum Studiów Ratzingera w Bydgoszczy, o tożsamości narodowej i nie tylko o religii.
Zgodnie z decyzją Rady Ministrów powstanie nowy rodzaj sił zbrojnych - Wojska Obrony Terytorialnej. Opinie na temat nowej formacji są podzielone.
Rok temu PiS, partia Jarosława Kaczyńskiego, zdobyło większość w parlamencie. Czy niezagrożone dotrwa do końca kadencji?
Platforma Obywatelska powołała własny zespół ds. zbadania katastrofy smoleńskiej. Chce tym samym podważyć wyniki komisji powołanej przez PiS.
Mają polskie korzenie i studiują w kraju swoich przodków. Za swoje sukcesy w nauce otrzymali stypendia od bydgoskiej fundacji.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.