„Lalka”? To zaskoczenie - mówią maturzyści, którzy zdawali egzamin z polskiego. Jeszcze większą niespodzianką był wiersz do interpretacji Ernesta Brylla.
Jechałem tramwajem i był tam cham skończony. Głośno rozmawiał przez komórkę. Może nawet nie bardzo głośno i nie klął, ale brzmiał jakoś obrzydliwie, z chamskim akcentem, z chamską polszczyzną i melodią zdania.
Muzeum Kanału "Dętka" pod pl. Wolności rozpoczęło nowy sezon. Można go zwiedzać codziennie.
Stomatologia. Podczas gdy chorym na astmę udaje się pokonać takie objawy jak duszność, męczący kaszel i świszczący oddech, mogą stać się ofiarami innej choroby - próchnicy. Dlaczego? Wszystkiemu winne są zażywane leki, przyjmowane nawet kilka razy...
Choć w Czarnem przysłowiowy diabeł mówi dobranoc, to kraina, którą Józef Klimowski, baca z Nowego Targu wybrał sobie 20 lat temu za miejsce pracy, urzeka. Wokół tylko dzikie połemkowskie sady, ślady po chyżach, jakaś waląca się ziemianka i...
Z dr. Dariuszem Woźniakiem nowym rektorem Wyższej Szkoły Biznesu – NLU w Nowym Sączu rozmawiamy o jego wizji uczelni, czy ma pomysł na jej rozwój i na kogo stawia w nadchodzących wyborach samorządowych.
Ministerstwo Zdrowia chce umożliwić kształcenie zaoczne pielęgniarek i położnych.
To nie będzie pochwała życia w PRL, tylko stwierdzenie faktu: kupno roweru było kiedyś o wiele łatwiejsze. Przynajmniej w sytuacji, gdy już te rowery rzucali do sklepów, choć oczywiście rzucali nimi różnie. Ja na przykład miałem rower zakupiony w...
Dorastając w Mysłowicach, ciągle czuła się gorsza od innych. Okazało się, że to dlatego, iż nie znała swego biologicznego ojca. Kiedy wreszcie się z nim spotkała, postanowiła: „Ja ci pokażę!”. Dzięki temu jest dzisiaj jedną z najpopularniejszych...
Strażnicy miejscy z Łodzi i Bełchatowa, strażacy, jeden policjant oraz inni amatorzy biegania innych profesji wyruszą 10 maja sztafetą biegową z Łodzi do Monte Cassino, miejsca pamiętnej bitwy II wojny światowej, w której polscy żołnierze wykazali...
Zespół amerykańskich badaczy stworzył nowy rodzaj plastiku. Tworzywo można z łatwością rozłożyć na cząsteczki i wykorzystać po raz kolejny.
15 minut - tyle trwać miał transport bomb atomowych z Podborska do bazy lotniczej Massandra. Samoloty z Bagicza miały zrzucić je nad Europą Zachodnią oraz Skandynawią.
Jednym ze stałych elementów Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku są grupy rekonstrukcji historycznej. W tym sezonie w Obiekcie 3001 pasjonatów w mundurach z epoki spotkać będzie można regularnie.
Będą kolejne remonty infrastruktury drogowej na terenie Darłowa. W ratuszu burmistrz Arkadiusz Klimowicz spotkał się z wicemarszałkiem wójewództwa zachodniopomorskiego Tomaszem Sobierajem. Omówili plany inwestycyjne na najbliższe miesiące.
Średnia głębokość jeziora Jamno wynosi 140 centymetrów. Ale dziś średni poziom wody w akwenie jest obniżony o ponad 60 cm. To zwiastuje poważne kłopoty.
Przełom kwietnia i maja to czas, kiedy na łąkach i trawnikach pojawiają się licznie żółte kwiatki, znane jako mlecze. Wtajemniczeni wiedzą, że są to mniszki lekarskie, przez wielu działkowców i ogrodników uznawane za chwasty, które najłatwiej...
Nie będzie literackiego Nobla. Przynajmniej w tym roku. Wszystko przez skandale seksualne, przecieki, konflikty interesów wśród decydujących o przyznaniu nagrody.
Ponad 1,6 tys. zł wyniosła średnia nagroda finansowa dla pracownika łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To mniej niż w latach 2010-2011, gdy średnia nagroda wynosiła ponad 3 tys. zł. W ubiegłym roku przyznano 998...
Okazuje się, że w minionym roku żyliśmy statystycznie krócej. Paradoksalnie, skorzystają na tym osoby, które przejdą na emeryturę przed kwietniem 2019 r. Przy wysokich zarobkach i dużym kapitale początkowym, rzędu 300 tysięcy złotych, miesięczny...
Akurat najbliższa niedziela będzie handlowa. A kto chce wybrać się do sklepu w kolejne, musi to najpierw sprawdzić, żeby potem, zamiast z zakupami, nie odejść z kwitkiem.
- "Lalka" to było duże zaskoczenie - mówią maturzyści, którzy w piątek zdawali egzamin z języka polskiego. Drugi temat - interpretacja wiersza Brylla - był znacznie mniej popularny.
W podmiasteckim Dolsku z inicjatywy sołtys Agnieszki Szadkowskiej odbyło się spotkanie w sprawie zagrożenia, jakie stwarzają wilki. Zresztą problem nie dotyczy tylko gminy Miastko. Padały różne propozycje na walkę z wilkami. To pierwsze takie...
Prokuratura Rejonowa w Miastku najpierw postawiła Radosławowi W. zarzut przywłaszczenia prawie 4 300 złotych na szkodę Miasteckiego Stowarzyszenia na rzecz Zwierząt Bezdomny Kundelek, a teraz podjęła decyzję o umorzeniu postępowania, nie...
W czwartek patrol drogówki zatrzymał kierowcę do kontroli. Za kierownicą siedział radny z gminy Potęgowo. Był nietrzeźwy.
Nowa fontanna, likwidacja zieleńca na południowej części Starego Rynku i powiązanie go z ulicą Nowobramską.
Gorzów Wlkp. Miałem 13 lat i byłem spóźniony wiekowo, a mieliśmy w klasie nawet dwoje 16-latków z powstania warszawskiego. On przychodził na lekcje z zatkniętym za pasek niemieckim Parabellum. Tak początki pierwszej polskiej szkoły w Gorzowie...
W Chrościcach przemawiają pomniki, które górują nad „doliną śmierci”. W Łomsku poznajemy tragiczną historię Staszka Błażejczuka...
Już 11 maja szczęśliwcy zobaczą premierę tanecznego spektaklu. Zatańczy zespół Empire ze studia tanecznego RTF. Na premierę... biletów już nie ma. - Damy czadu - zapowiadają młodzi tancerze.
Lubuski bibliotekarz roku pracuje w... Zwierzynie. To Sylwia Markiewicz. Uwierzycie, że w ciągu kilku lat dzięki niej powstały dwie nowoczesne biblioteki? Teraz pani Sylwia walczy o tytuł najlepszej w Polsce.
Ewa Klepczyńska znana jest głównie z tego, że jest aktywnym sołtysem Gostchorza. Ci, którzy poznali ją lepiej, wiedzą jakim jest zwierzolubem. Podkreśla, że bezdomność psów oraz nieodpowiednie traktowanie zwierząt, to poważny problem, jednak na...
Od dawna narzekamy na system opieki nad osobami starszymi. O tym, czy jest szansa na poprawę rozmawiamy z szefem lubuskiego NFZ Piotrem Bromberem.
Co o lubuskich burmistrzach sądzą politycy i mieszkańcy? Dziś cenzurki ośmiu szefów miast.
Los ruin zamku przylegających do Lubuskiego Centrum Ortopedii wciąż jest niepewny. Nieustannie poszukiwane są źródła finansowania, które pozwoliłyby zaadaptować obiekt pod działalność medyczną.
Nie skacze już ze spadochronem, ale myśli o kursie wspinaczkowym. Nie chodzi w szpilkach, nie maluje ust na co dzień, czuje się typem chłopczycy. Anita Sokołowska, aktorka, opowiada o macierzyństwie, karierze i swoich planach.
Sławomir Banasiak do biznesu przeszedł zza biurka w administracji. - Własna działalność to zdecydowanie większe wyzwania - mówi dziś w cyklu „Nie Twój interes”.
Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek odwiedził nasz region. Lubuskie kojarzy mu się z awansem Czarnych Żagań do finału Pucharu Polski i kilkoma słynnymi zawodnikami, którzy tutaj zaczęli swoje sportowe kariery.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.