Tak ponurej statystyki wypadków drogowych w Polsce dawno nie było - zapewne „dociągniemy” do 3 tysięcy zabitych. Kierowcy pędzą na łeb na szyję, wyprzedzają nawet gdy nie mogą, wymuszają pierwszeństwo, piesi giną na pasach.
O tym w czym zawiniliśmy i co jesteśmy winni zwierzętom. Rozmawiamy z Ewą Zgrabczyńską, dyrektorką ogrodu zoologicznego w Poznaniu.
Nagrody - przyznaję je wedle własnego uznania rokrocznie od trzydziestu jeden lat. Ich cel pozostaje niezmienny: mają pomagać w promowaniu tego, co zaskakuje odkrywczością, pobudza wyobraźnię współczesnego człowieka i dobrze służy rozwojowi...
Somalijczycy nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia, ale tak samo jak i my bardzo dbają o najbliższych, chcą razem z nimi być. To nie zawsze jest możliwe. Konflikty zbrojne, susze, powodzie zmuszają ich do rozłąki - mówi Rafał Grzelewski z Polskiej...
Przed świętami w szpitalach gwałtownie wzrasta liczba przywożonych tam starszych osób. Placówki medyczne stają się „przechowalnią“ seniorów, którzy często nie pasują do świątecznego wystroju.
Mały Kacperek urodził się z rdzeniowym zanikiem mięśni, które z dnia na dzień obumierają. Dla malucha szansą na życie i zdrowie jest najdroższy lek na świecie stosowany w Stanach Zjednoczonych. Koszt tego rodzaju terapii to aż 8 mln zł.
Gdyby Norwegian Encore chcieć zaparkować w centrum Krakowa, płyta Rynku Głównego okazałaby się dla niego zdecydowanie za mała. Gigantyczny statek pasażerski liczy sobie bowiem aż 330 metrów długości – o 130 metrów więcej niż Bazylikę Mariacką...
Rozmawiamy z TOMASZEM LEYKO, autorem książki „Biało-niebieska”, wydanej na 80-lecie Stali Mielec. Tomasz Leyko jest rzecznikiem prasowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, wcześniej był dziennikarzem sportowym m.in. TVP Rzeszów...
Stworzyliśmy zapierającą dech cywilizację, ale brakuje nam umiejętności wejrzenia w siebie i w innych. Nie wyewoluowaliśmy jeszcze na tyle, by przestały nami rządzić pierwotne instynkty. Rządzą nami atawizmy, tak samo jak kotami - mówi Jakub...
Amelia Litarowicz to radosna i sympatyczna dziewczynka, która została laureatką akcji Nowin „Świąteczne Gwiazdeczki”. Jej zdjęcie zdobi dzisiaj okładkę świątecznego wydania „Nowin”.
Osiemnaście miejsc parkingowych wyznaczono w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 4 w Stargardzie. Wyznaczono je między ulicami Nowowiejskiego i Wielkopolską na osiedlu Chopina. Przygotowano też skwer z ławkami.
Miliard złotych planuje wydać w przyszłym roku samorząd województwa. Najwięcej przeznaczono na poprawę infrastruktury transportowej.
Świnoujście otrzymało ponad milion złotych dofinansowania na wymianę pieców i kotłów węglowych oraz termomodernizację budynków mieszkalnych. Niemal 450 tysięcy złotych miasto dołoży z własnego budżetu.
Wszyscy boją się drożyzny - zarówno ci, którzy planują kupić mieszkanie, jak i sami deweloperzy. Wzrosną więc też ceny mieszkań na rynku wtórnym. A że ceny gruntów także mają wzrosnąć, ceny nowych domów też pójdą w górę.
- Na gwiazdkę dostałam lalkę w różowej sukience. I co? Ma mi zastąpić ludzkie serce? - mówi przez łzy Helenka Urbaniak.
- Jako przedstawiciele narodu, który skorzystał bardzo wiele na wsparciu międzynarodowym udzielonym nam chociażby w latach 80., powinniśmy sobie zdawać sprawę, jak ważne jest zainteresowanie opinii publicznej czyimś cierpieniem - mówi Marek Rabij,...
O zapomnianych daniach wigilijnych rozmawiamy z historykiem z UMK, prof. Jarosławem Dumanowskim.
W środę (25 grudnia) z placu Wolności w Bydgoszczy wyruszą organizatorzy i wolontariusze akcji „Ciepło serca w słoiku”, by zawieść osobom koczującym na terenie miasta świąteczny posiłek i ciepłą odzież.
Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierowniczka działu folkloru i kultury społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Jedni nie mają ochoty siedzieć kilka dni „przy garach”, inni nie czują potrzeby spędzania świąt z bliższą i dalszą rodziną, kolejni nie wyobrażają sobie świąt bez śniegu. Dla nich świetną opcją jest świąteczny wyjazd.
Jeśli mam kogoś poprosić o pomoc, to nie pójdę do człowieka, który od dwóch lat siedzi w mieszkaniu, ma czas, obowiązków nie ma. Pójdę do tego, który od godziny siódmej rano do 20 zasuwa, coś robi. Ale gdy mówię: słuchaj, godziny twego życia...
Marcin Łaziński zapewnia, że nie odpuści - będzie walczył o sprawiedliwość dla swojego nieżyjącego brata Krystiana. Chce także uświadamiać drogowcom jak ważne jest bezpieczeństwo.
Pszczoły nie chcą iść spać i wyjadają to, co powinno wystarczyć tym pożytecznym owadom do końca zimy. Jednak zimy wciąż nie widać, dlatego także szkodniki są aktywne i żerują w uprawach. Bo jest tak ciepło, że rośliny nadal rosną.
Co powiedziałyby zwierzęta, gdyby w wigilię Bożego Narodzenia przemówiły ludzkim głosem? Miałyby pretensje do swoich właścicieli, a może pochwaliłyby ich za opiekę?
Podziały wśród ludzi są naturalne, ale musimy dążyć do kompromisu - mówi politolog dr. hab. profesor Kazimierz Dziubka, kierownik Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Było ich ośmiu. Prorocy – na wiele stuleci przed Bożym Narodzeniem – zapowiadali wydarzenia, których pamiątkę właśnie świętujemy. Byli czasem zaskakująco dokładni, np. wskazując Betlejem jako miejsce przyjścia na świat Mesjasza.
Co najprzyjemniejszego jest w Wigilii i Świętach? Dla mnie - przygotowania.
O istocie świąt Bożego Narodzenia rozmawiamy z dominikaninem o. Mirosławem Pilśniakiem OP.
Najpierw dwie godziny pod lawiną. A potem kolejne - prawie siedem - kiedy serce Kasi Węgrzyn nie biło. Lekarze i ratownicy są zgodni: dziewczyna nie miała prawa przeżyć. A żyje, co więcej: biega po górach, zdobywa pięciotysięczniki. W czasach,...
Alicja Szemplińska wygrała w brawurowy sposób tegoroczną edycję „The Voice of Poland”. Z tej okazji siedemnastoletnia wokalistka opowiada nam o kulisach programu, swojej pasji do śpiewania i planach na przyszłość.
Stary Kleparz, plac targowy w Krakowie, wyznacza jej horyzont spacerów. Tam wymijają się, odwrócone plecami, dwa światy. Z kawiarni wychodzi mężczyzna z kawą za 10 złotych. W ręce trzyma budżet Katarzyny Szmiłyk na dwa dni.
Jak przeżyć święta, gdy wokół tyle radości? Najlepiej się schować albo zapaść w długi sen. Trudniej znosić żałobę, gdy wszyscy życzą sobie wesołych świąt, a każdy rytuał i drobiazg dnia codziennego przypomina tych, którzy odeszli.
Joanna Błońska, trenerka i specjalistka komunikacji zwierząt, potrafi się dogadać z niezbyt pokojowo nastawionym bykiem, wie, co siedzi w głowie kozie i co czuje owca. Swoją pracą udowadnia, że porozumienie ponad gatunkami jest możliwe.
- 19 grudnia w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o utworzeniu uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy, którego zadaniem jest zniszczenie najlepszej uczelni w województwie kujawsko-pomorskim, czyli UMK - mówi Iwona...
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.